Máme pre vás pár rád pred odletom na dovolenku

Máme pre vás pár
Ilustračné foto
Zdroj: thinsktock.com
2016-06-06 10:14:12 |

Letecká dovolenková charterová sezóna sa blíži. Ak si nechcete dovolenku pokaziť už pred začiatkom, myslite na tieto rady ešte pred tým, než prídete na letisko.

V prvom rade je potrebné skontrolovať si cestovné doklady, najmä platnosť cestovného pasu a dĺžku jeho platnosti po návrate. Hoci víza do niektorých krajín netreba, prípadne sa získavajú po prílete do danej krajiny, pas musí byť platný aj určitý čas po tom, ako sa z výletu vrátite. Ak totiž nebude platnosť dostatočná, cestujúci zo slovenského letiska ani neodletí. Istou výnimkou je napríklad Tunisko, kde stačí mať pas platný počas pobytu v krajine, avšak pri iných krajinách je potrebná dlhšia platnosť pasu. Pre vycestovanie do Turecka je nutné, aby pas platil ešte päť mesiacov po návrate, pre Egypt, Omán či Spojené arabské emiráty je to až šesť mesiacov. Skontrolovať však treba aj pas dieťaťa, ktoré cestujúci berie so sebou a ktorý sa vydáva len na dva roky!

Na zreteli treba mať aj to, že niektoré letecké spoločnosti vyžadujú pri zdravotných komplikáciách aj potvrdenie od lekára, a to nie staršie ako šesť až 14 dní. Niektorí dopravcovia pritom požadujú, aby bolo potvrdenie na predpísanom formulári, ktorý cestujúci nájde bez problémov na internetovej stránke danej spoločnosti, s ktorou plánuje letieť. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že cestujúci sa nedostane ani len do lietadla.

Potvrdenie o zdravotnom stave treba mať neustále pri sebe, ako pri vybavovaní na check-in pulte, tak aj počas letu. Niektoré spoločnosti ho vyžadujú napr. pri infarkte či mŕtvici, chorobe z dekompresie, pri novonarodených deťoch alebo tehotenstve, keď sú potrebné nosítka či inkubátor, pri poraneniach hlavy, zlomeninách či sadre, ťažkej žilovej trombóze, keď človek nevie sedieť vzpriamene, pri infekčných chorobách či ťažkej duševnej chorobe. Lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad, napr. preukaz pacienta, treba ukázať aj pri bezpečnostnej kontrole, ak má cestujúci voperovaný kovový predmet, kardiostimulátor alebo potrebuje inzulínové perá. Potvrdenie by malo byť v slovenskom a anglickom jazyku, ale nemusí byť úradne overené.

Letisko taktiež upozorňuje, aby sa cestujúci balili do pevnejšej batožiny, ktorá je skladnejšia, jednoliatejšia, pevnej konštrukcie s pevnou výplňou a k tomu chránená cestovným zámkom. Ak má totiž batožina veľa úchytiek, ramenných a bedrových popruhov, môže sa jednoduchšie zachytiť na batožinových pásoch počas bezpečnostnej kontroly.

Pre niektorých cestujúcich môže byť problémom aj to, že nevedia, či si do príručnej batožiny môžu zobrať potraviny. Cestujúci si ich so sebou zobať môže, ale ich hmotnosť alebo objem nemôže presiahnuť 100 gramov alebo 100 ml a tekutiny pritom musia byť v uzatvárateľnom plastovom vrecku. V príručnej batožine je možné prepravovať aj bežne dostupné lieky, avšak len do 100 ml alebo vo forme tabletiek. Týka sa to napríklad aj nosných či očných kvapiek, sirupov proti kašľu, ale aj inzulínových pier, roztokov na umytie kontaktných šošoviek či nápojov pre osobu s cukrovkou.

Prečítajte si tiež:

Dvanásť dôvodov, prečo s deťmi cestovať

Ako môžete zabaviť v lietadle dieťa bez elektroniky?

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia