Vychovávajte z detí osobnosti, nie ufňukancov: Toto by ste mali robiť!

Vychovávajte z detí osobnosti,25.01.2021 |

Ratolesti sú omnoho šikovnejšie ako si myslíte. Neobskakujte ich a doprajte viac samostatnosti, dvihnete im tým sebavedomie a sebe uľahčíte život.

1. Pomáhate svojmu predškolákovi či školákovi dennodenne šnurovať topánky, zapínať bundu, strúhať ceruzky, baliť školskú tašku alebo plníte nejakú ďalšiu z tisícky úloh, ktoré od vás očakáva? Skončite s tým.

Zoberte si príklad z učiteliek v materskej škole. Ak si myslíte, že bez vašej pomoci by sa ratolesť nedostala von celú večnosť, predstavte si, že učiteľka v škôlke dokáže vypraviť niekoľkokrát denne von aj 20 detí. V čom spočíva tajomstvo? V tom, že jednoducho nemôže každé jedno obskakovať a či chcú alebo nie, nezostáva im iné, len sa vypraviť ako-tak bez pomoci alebo len s drobnou asistenciou.

Uvidíte, ak to aj vy necháte na dieťati, o pár dní budete mať doma experta na viazanie šnúrok, zapínanie zipsu či navliekanie rukavíc. Obvykle totiž detská nešikovnosť nie je v tom, že by im niečo naozaj nešlo, ale v tom, že je pohodlnejšie nechať sa obskakovať.

2. Zvyknete svojej ratolesti dávať pri každej činnosti spätnú väzbu? Pribrzdite. Ak dieťa vyžaduje schválenie každej činnosti, nenaučí sa samostatnosti. Je dôležité, aby si rozvíjalo svoje vnútorné schválenie a sebahodnotenie, pretože ako rastie a čelí ťažkostiam, musí byť schopné rozhodovať samo za seba a byť pripravené za svoje rozhodnutia niesť následky.

Ak ho to nenaučíte, bude mať neskôr v živote problémy sprevádzané neistotou a nerozhodnosťou. Ako na to? Keď sa bude chcieť uistiť, či je namaľovaný obrázok dobrý alebo prácu urobilo dobre, spýtajte sa, aký má z toho pocit namiesto toho, aby ste obrázok alebo prácu pochválili či skritizovali.

3. Vaše dieťa sa učí a koná na základe toho, čo robíte, a nie čo hovoríte. Rodičia sú jeho prvým a najlepším učiteľom. Ak mu napríklad poviete, že je neslušné hrať sa na počítači alebo pozerať televízor, ak sa s ním niekto rozpráva, ale keď vám opisuje prežitý deň vy naďalej predstierajúc počúvanie čítate e-maily, naučíte ho nedôverovať vašim slovám a zámerom. Ak mu vysvetľujete, že neslušné slová nie je pekné hovoriť, no v debate s partnerom nimi nešetríte, bude považovať na normálne používať ich. Ak ho učíte, že je slušné zdraviť, ďakovať či prosiť, no sami na to zabúdate, nenaučí sa to. Rovnako, ak chcete dieťa inšpirovať k učeniu, musíte aj vy sami neustále získavať nové poznatky a skúsenosti.

4. Učte svoje dieťa, že chyby nie sú známkami slabosti, ale dôležitou súčasťou rastu a učenia. Ak sa vám niečo nepodarí, netajte to, priznajte si chybu a otvorene sa o tom porozprávajte. Prízvukujte, že chybami sa človek učí a keď niečo nevyjde na prvý raz, podarí sa to na druhý či tretí. „Neúspech je súčasťou procesu,“ povedal jeden múdry človek a tohto by si mali byť vedomé aj ratolesti, keď zápasia so šnúrkami, gramatikou, násobilkou či inými úlohami, v ktorých sa im nedarí. 

 

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia