MŠVVaŠ: Pozrite sa v akej hodnote získali vysoké školy štipendiá určené pre talentovaných žiakov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
28.01.2023 |

Pre šikovných žiakov, ktorí majú už za sebou strednú školu, dostali vysoké školy nasledovnú záležitosť. Týka sa však šikovných žiakov, ktorí neodišli študovať do zahraničia.

 Vysoké školy dostali na motivačné štipendiá pre talentovaných absolventov stredných škôl, ktorí zostali študovať na slovenskej vysokej škole a neodišli za štúdiom do zahraničia, dokopy 3.699.000 eur. Pre TASR to potvrdili z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

        Finančné prostriedky ministerstvo školstva poskytlo vysokým školám v decembri 2022, avšak s omeškaním. V týchto dňoch už prvé školy začali vyplácať študentom štipendiá. Medzi prvými školami je napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá vyplatila 66 talentovaným študentom a 23 nadpriemerným študentom zo sociálne znevýhodneného prostredia štipendium z plánu obnovy.
        "Rezort školstva presmeroval na vysoké školy prostriedky na celý akademický rok 2022/2023," uviedli z ministerstva školstva.
Najviac úspešných žiadateľov sa podľa rezortu školstva nachádza na Univerzite Komenského v Bratislave, nasleduje Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
        Vlaňajší talentovaní maturanti, ktorí ostali študovať doma na Slovensku vďaka štipendiu získajú 9000 eur na tri roky štúdia. Štipendiá má vyplácať študentom priamo vysoká škola v hodnote 300 eur mesačne. Zároveň tá vysoká škola, pre ktorú sa talentovaný študent rozhodol, získala navyše 200 eur mesačne, ktoré sú určené na systematickú prácu so šikovnými študentmi.
        Štipendium bolo pridelené v dvoch kategóriách. Išlo o najväčšie talenty spomedzi slovenských maturantov a nadpriemerných študentov, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia, alebo patria do špecifických znevýhodnených skupín. Rezort školstva potvrdil, že prihlasovanie maturantov v tomto roku sa začne čoskoro. "Vo februári sa plánuje spustiť zberač emailov. Predkladanie žiadostí o štipendium sa predpokladá od marca," uzavreli z ministerstva školstva.


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/zk
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia