Pravidelný pohyb? 5 jednoduchých krokov ako ho dosiahnuť

Pravidelný pohyb? 5 jednoduchých24.05.2019 |

Pohyb je dôležitý pre naše telo i zdravie. Ako však prísť športu na chuť a vytrénovať si okrem tela aj pevnú vôľu a motiváciu?

Sedavý spôsob života si vyberá svoju daň. Rastie počet chronických ochorení spôsobených nezdravou výživou a nedostatkom pohybu. Ak aj vy patríte k tým, kto si dokáže nájsť každý deň desiatky dôvodov, prečo si nemôžete zašportovať, je načase to zmeniť.

Majte cieľ vždy na dosah

Ak ste nikdy nemali vzťah k športu, alebo sa hýbali len nepravidelne, môže byť zo začiatku pre vás ťažšie vytvoriť si návyk na pravidelný pohyb. Ale keď chcete, dá sa to. „V prvom rade je dôležité dať si hneď na začiatku reálne a dosiahnuteľné ciele. Nefantazírujte, nepreceňujte seba a svoje schopnosti. Nikto nečaká, že už o mesiac odbehnete maratón. Zadeľte si svoje vlastné méty, ktoré viete dosiahnuť postupne, krok po kroku,“ hovorí výživová špecialistka a koučka Martina Dvořáková.

Napríklad odbehnite pár okruhov okolo domu, zaplávajte niekoľko dĺžok, alebo sa vráťte do detských čias a poskáčte si na švihadle. Nech vás baví čokoľvek, hlavne sa do toho pustite. Akonáhle sa vám podarí úlohu splniť, dajte si nový, vyšší, ale pritom stále dosiahnuteľný cieľ. Postupné zdolávanie mét vám bude robiť radosť a motivovať vás do ďalších výziev.

Vyhnite sa stereotypu

Je veľa ľudí, ktorí nemajú vzťah k behu či posilňovni. Na svete však existuje množstvo iných športov, z ktorých si môžete vybrať. Striedanie športových disciplín vám navyše pomôže vyhnúť sa nude a stereotypu, a tak vás bude športovanie aj baviť. „Či už zvolíte plávanie, bedminton, alebo vyrazíte s rodinou na bicykle, je to v podstate jedno. Dôležité je, aby vám pohyb robil radosť. Snažte sa ho zaradiť do svojho programu aspoň niekoľkokrát do týždňa po 40 minút,“ odporúča Dvořáková.

Spojte sily s ďalšími

Začať sa viac hýbať a športovať je vždy dobrý nápad, ale dôležité je, aby bol aj dlhodobo udržiavaný. Ak sa obávate zo zlyhania či z nedostatku vlastnej motivácie, svoju myseľ môžete účinne obalamutiť aj tým, že o svojom cieli poviete rodine a kamarátom, kolegom alebo sa o svojej výzve podelíte na sociálnych sieťach. Ešte ideálnejšie, ak do športovania zapojíte aj ich. Rozhovory pri kávičke s kamarátkou vymeňte za stretnutia na hodine jogy a cez víkend vytiahnite rodinu na nenáročnú turistiku. Vyskúšali ste už trampolíny? Nie, nie je to zábava len pre vaše deti. Možno budete prekvapení, aké náročné to môže byť a aké svaly zrazu pocítite. Vyskúšajte a vedzte, že športovať s niekým ďalším vás bude nielen baviť, ale zároveň sa budete aj vzájomne motivovať v ťažších chvíľkach či dokonca súperiť v podávaní lepšieho výkonu.

Nezabúdajte na zdravú stravu a pitný režim

Hoci je pohyb veľmi dôležitý, zabúdať by sme nemali ani na zdravé stravovanie, ktorého súčasťou je dostatok vody. Dôležité je to nielen pre správne fungovanie tela, ale aj preto, aby ste sa vyhli únave, vyčerpaniu či nervozite. Postrážte si, čo si dávate na tanier a ako často. Naša strava musí obsahovať dostatok všetkých živín v správnom pomere, aby sme nehladovali alebo nejedli zbytočne veľaDo jedálneho lístka zaraďte viac bielkovín a čo najviac eliminujte príjem cukru. Okrem toho, že sa dostanete do stavu ketózy, vďaka čomu začne telo spaľovať uložené tuky a vy budete chudnúť, je dostatok kvalitných bielkovín dôležitý aj z iného dôvodu. Proteíny sa postarajú o našu dostatočnú sýtosť a o to, aby chudnutie prebiehalo z tukových zásob a nestrácali sme svalovú hmotu,“ radí a vysvetľuje Martina Dvořáková, špecialistka na ketodiétu.

Odmeňte sa

Kto z nás nemá rád pochvalu? Komplimenty a slová chvály nám vždy zdvihnú náladu i sebavedomie, a keď neprichádzajú od druhých, odmeňte sa sami. Nie však tým, že si dáte ku každej káve aj koláč, alebo zjete celú čokoládu na posedenie. Kúpte si nové tenisky na behanie či športové oblečenie, ktoré vás bude motivovať k cvičeniu. A ak už máte zhrešiť, tak zdravo. Namiešajte si kvalitný proteínový nápoj, ktorý vás vzpruží a zasýti, alebo si doplňte energiu napríklad aj čokoládovými proteínovými tyčinkami s brusnicami. Zmestia sa do vrecka či kabelky a tak vás zachránia aj v situáciách, keď vás prepadne hlad či chuť na sladké.

Prečítajte si tiež:

Maminy, toto je 8 najlepších aktivít na chudnutie

Zdriemnutie má viac benefitov, než by ste si mysleli

 

 

Fotogaléria

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia