Takto zistíte, či vaše dieťa nemá problémy s chrbticou

Takto zistíte, či vaše
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2020-08-22 14:01:00 |

Nevhodný postoj, nadváha, ale aj podvýživa patria k príčinám odchýlok v chrbticiach detí. To, či ich chrbtica trápi, by ste si mali všimnúť vy, rodičia. Na čo sa zamerať?

„Medzi najčastejšie odchýlky v držaní tela patrí oploštenie alebo zväčšenie predozadného zakrivenia chrbtice (lordóza), guľatý chrbát, prípadne patologické zakrivenie chrbtice do strán (skolióza)," hovorí detská lekárka Katarína Stolárová Grmanová. Okrem zlého postoja, nadváhy či podvýživy môžu byť podľa odborníčky problémom aj ploché nohy, krátkozrakosť, vrodené chyby či zlé návyky.

Rodičom odporúča všímať si držanie tela svojich detí. Čím skôr sa zlozvyky podchytia, tým lepšie. „Je potrebné zamerať sa na vypučený zadok, bruško, guľatý chrbát, odstávajúce lopatky, asymetrické držanie či predsun hlavy a pliec. Rovnako si všímajte nesprávne zhrbené alebo uvoľnené sedenie v škole či pri počítači," upozorňuje Stolárová Grmanová.

S nástupom dieťaťa do školy prichádza aj sedavý spôsob života. „Prváci sedia v škole, ale aj doma nad úlohami. Prevenciou vzniku zlého držania tela je preto jednoznačne pohyb. Tanec je v tomto smere ideálny," radí detská lekárka. Tanečné aktivity totiž nenúteným spôsobom vplývajú na správne držanie tela a funkciu vnútorných orgánov. Okrem toho sa rozvíja ich koordinácia, kondícia i pamäť.

Nebezpečné zlozvyky však môže dieťa nadobudnúť aj pod vedením necertifikovaného lektora. „Treba si uvedomiť, že dieťa je nepopísaná tabuľa. Zlozvykov, ktorým sa môže naučiť v detstve, sa bude neskôr veľmi ťažko zbavovať. Netrúfla by som si trénovať dieťa bez predchádzajúceho štúdia a skúseností," varuje rodičov certifikovaná tanečná lektorka Katarína Štumpfová.

Bolesti chrbta sú v dospelosti jednou z najčastejších príčin hospitalizácií a práceneschopnosti. Zdravému chrbtu bez bolestí možno pomôcť aj správnym sedením. Ideálny sklon operadla je 100 až 110 stupňov. Kým os trupu by s nohami nemala zvierať pravý uhol, na jeho dodržiavanie treba myslieť, pokiaľ ide o chodidlá s predkolením a tiež predkolenia so stehnami. Vhodný je aj tzv. chlapský sed so široko rozkročenými nohami.

Prečítajte si:

Poloha v spánku je dôležitejšia, ako si myslíte

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia