Toto ste vedeli? Spálenie v detstve sa prejaví až v dospelosti

Toto ste vedeli? Spálenie
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2016-07-28 00:30:08 |

Leňošenie na slnku je síce príjemné, no netreba to preháňať. Nadmerné vystavovanie pokožky ultrafialovému žiareniu je nebezpečné pre deti aj pre dospelých.

Práve ultrafialové žiarenie a kožný fototyp sú najvýznamnejšími faktormi v etiológii všetkých druhov kožných nádorov. „Slnko je zdrojom života na zemi a slnečné žiarenie je nevyhnutné pre mnoho životne dôležitých pochodov. Blahodarne pôsobí na psychiku a pozitívne tiež ovplyvňuje niektoré kožné choroby. Slnko pomáha v koži vytvárať dôležitý vitamín D potrebný k správnemu metabolizmu kostí, k správnej stavbe a rastu zubov, prevencii osteoporózy, pomáha vstrebávaniu vitamínu A, je nevyhnutný v tehotenstve, v starobe, počas dojčenia. Má však aj negatívne účinky.  Prenikaním cez kožu podporuje vznik voľných radikálov –  agresívnych  molekúl, ktoré napádajú membrány buniek a tým spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie pokožky“, vysvetľuje vedúca Oddelenia detí a mládeže  banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) MUDr. Katarína Slotová.  

Deti v našich zemepisných šírkach absorbujú UV žiarenie potrebné na vývoj ich kostí a mäkkého tkaniva prostredníctvom normálnych vonkajších aktivít. Podľa odborníkov zaoberajúcich sa touto problematikou na svetovej úrovni pre pobyt na slnku platí, že stačí ak 2-krát  za týždeň po dobu 15 minút vystavíme tvár bez opaľovacieho krému slnku a máme vitamínu D dostatok!

Koža má obmedzenú schopnosť regenerácie a môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvalo poškodené. Kožné defekty sa  pritom nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch. Nárazové, nepravidelné a nadmerné vystavenie ľudí najmä so svetlou pokožkou slnku, obzvlášť v detstve, je hlavným rizikovým faktorom melanómu, zhubnej rakoviny pigmentových buniek  v pokožke. Prehrešky ako  niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve, príp. v mladom veku sa kumulujú a až po rokoch môžu vyústiť do malígneho nádoru. Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália, môže časom hroziť malígna forma nádoru, pokiaľ sú často a dlho vystavovaní slnečnému žiareniu.


Detská pokožka sa slnku bráni sama iba 5 minút!


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vystavenie UV žiareniu v detstve a počas adolescencie sa javí ako príčinný faktor vývoja melanómových a nemelanómových  rakovín kože v neskoršom veku. Podľa Medzinárodnej  agentúry pre výskum rakoviny je  UV žiarenie  v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny kože, t.j. je  karcinogénne pre človeka“, zdôrazňuje odborníčka.

Pretože melanóm je prepojený s vystavením UV žiareniu v detstve, je možné mu účinne predchádzať niektorými  jednoduchými  opatreniami. Hlavným dôraz sa kladie na výchovu a zvyšovanie povedomia rodičov detí, detí a mladých ľudí, aby obmedzili pobyt na slnku tak, že nebudú vystavení slnečnému  žiareniu počas hodín, keď je žiarenie najintenzívnejšie - asi dve hodiny pred poludním a dve hodiny popoludní. Nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička, rešpektovanie individuálneho kožného fototypu sú ďalšími jednoduchými, ale účinnými opatreniami na znižovanie vystavenia detí UV žiareniu a tým aj na znižovanie rizika poškodenia kože vrátane rozvoja nádorových ochorení kože.

Mohlo by vás tiež zaujať:

Letným chorobám môžeme často predchádzať

POZOR: Takto sa deti v lete najčastejšie zrania

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia