Kľúč pre výchovu chlapcov: Potrebujú väčšiu emocionálnu podporu

Kľúč pre výchovu chlapcov:07.03.2020 |

Najnovšia štúdia naznačuje, že do výchovy chlapcov by sme mali zapájať omnoho viac citov, než sme si doteraz mysleli.

Už ako malí sa chlapci učia, že musia byť tvrdí a emócie sú skôr dievčenskou záležitosťou. To často vedie k tomu, že chlapci nevedia správne vyjadriť emócie, čo sa prenáša aj do dospelosti. Ako vyplýva z výsledkov najnvošej štúdie, techniku rodičovstva, ktorú tradične používame pri výchove chlapcov, je najvyšší čas zmeniť.

Mozgy chlapcov a dievčat sa vyvíjajú rozdielne

V porovnaní s dievčenským je chlapčenský mozog ťažší a má väčší hypotalamus. Dôvodom je to, že u chlapcov prichádza v treťom trimestri tehotenstva matky k nárastu hladiny testosterónu, čo okrem toho, že ich mozgy sú ťažšie, podporuje aj väčšiu svalovú hmotu. Pomáha to pri fyzickej sile chlapcov, no zároveň im chýbajú určité vlastnosti, ako napríklad samoregulácia emócií.

Dievčatá dozrievajú rýchlejšie ako chlapci

Mozgy dievčat sa vyvíjajú oveľa rýchlejšie ako mozgy chlapcov. Tí doháňajú dievčatá zhruba 6 týždňov po narodení, no ich mozgy sa aj naďalej vyvíjajú pomalšie.

Chlapci sú náchylnejší na stres matky a pôrodné traumy

Štúdia poukazuje na to, že mužské embryá sú citlivejšie na stres matky, čo naznačuje, že už pri počatí sú chlapci zraniteľnejší ako dievčatá. Okrem toho sú náchylnejší na rôzne zdravotné poruchy, ako je napríklad detská mozgová obrna. Chlapci majú tiež vyššiu pravdepodobnosť predčasného narodenia.

Toto všetko jasne napovedá, že chlapci vôbec nie sú takí silní, ako sa to prezentuje a potrebujú omnoho viac emocionálneho zapojenia, než im v tradične vnímanej výchove dávame.  

Tipy na výchovu chlapcov v emocionálne pozitívnom prostredí

  • povzbudzujte syna, aby vyjadril svoje emócie budovaním dôvery
  • pozorne si vypočujte jeho myšlienky a zaujímajte sa o jeho problémy
  • čítajte si spolu knihy s tematikou empatie, vďačnosti a starostlivosti
  • hovorte s chlapcom o pocitoch a emóciách už od malička
  • dávajte mu bezpodmienečnú lásku každý deň

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: brightside.me

Ďalšie články

Diskusia