Výživová špecialistka radí: Ako bojovať proti obezite u detí?!

Zdroj: Peter Kotešovský
Nezdravé jedlo, pokrmy z rýchleho občerstvenia a nevyvíjanie fyzickej aktivity môžu u detí prispieť k vzniku nadváhy. Pozrite sa, aké rady v súvislosti s touto témou poskytla výživová špecialistka.
Prevencia pri obezite - Viete, ako postupovať?
Pastrnáková dodala, že je vhodné dodržiavať nasledovný postup. Ako prvé je potrebné najskôr navštíviť lekára špecializovaného pre deti a dorast. Druhý krok spočíva v tom, že je nutné kontaktovať poradňu výživy so špecialistom na výživu, ďalej športového trénera a detského psychológa, z dôvodu začatia kognitivno-behaviorálnej terapie. Následne ju tiež aplikovať počas rodinného sedenia.
„Pozor, bavíme sa o kvalifikovaných odborníkoch, nie o víkendových výživových či športových poradcoch. Lekár primárnej starostlivosti určite odporučí aj vyšetrenie u endokrinológa. Na Slovensku je dostupná dokonca aj kúpeľná liečba na posilnenie režimových diétnych návykov pre deti a adolescentov. Môj osobný názor je taký, že kúpeľná liečba a osvojenie si návykov v ozdravovni môže byť úžasné, avšak s rizikom relapsu, keď sa vráti do rodinného prostredia," dodala Pastrnáková.
Spomenula, že v praxi sa môže v tejto súvislosti napríklad vyskytnúť situácia, keď rodičia si vyzdvihnú dieťa a už cestou z pobytu doprajú sladkosti a ešte to zakončia tým, že doma mu na jedenie tiež dajú niečo sladké. „Takže opäť sa vrátim k rodičom, tých treba vzdelávať, akým zdravotným rizikám vystavujú svoje deti, v prípade neriešenia situácie a konzumácie hyperkalorickej stravy. Ak je jeden z rodičov obézny, predpoklad, že dieťa bude obézne môže byť 50-80%," podotkla spomínaná výživová špecialistka.