Psychologička radí: Môžeme sa hádať pred deťmi?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-02-21 20:30:00 |

Túto dilemu zažili asi všetci rodičia. Je správne, keď riešime svoje partnerské nezhody pred deťmi, alebo by sme ich mali radšej riešiť za zatvorenými dverami?

O tejto téme sme sa rozprávali so psychologičkou Anitou Michajlukovou.

„Samozrejme záleží na tom, čoho sa konflikt týka. Niektoré veci by sme s partnerom mali prebrať najskôr spolu, ale podľa mňa je potrebné, aby deti rodičovské konflikty videli a zistili tak, že vzťah nie je len o tom, že sme na seba milí a dobrí, ale že sú aj chvíle, kedy máme na veci rozdielny názor a musíme to nejako riešiť. Pochopiteľne, nie tak, že sa do krvi pohádame, kričíme na seba a hádžeme do seba riad. Pre deti je ale dôležité vidieť, že aj vzájomný nesúhlas a iný názor do vzťahu patria. A hlavne je pre ne dôležité vidieť, ako rodičia takéto situácie riešia, pretože sa potrebujú naučiť, ako k partnerským konfliktom pristupovať. Zíde sa im to, keď budú mať vlastných partnerov.“

Je konflikt to isté ako hádka?

„Konflikt nastáva kedykoľvek, keď máme iný názor, než niekto iný. Teda – nie je to nevyhnutne hádka. Veľa ľudí považuje konflikt a hádku za to isté. Ak sa ale pozrieme na konflikt ako na rozdielnosť názorov, je jasné, že sa mu nemôžeme vyhnúť, môžeme ho len vyriešiť. A ako? To je už na nás. Veľkou hádkou? Ústretovou debatou? S väčšími či menšími emóciami? Alebo tak, že sa hneď naštveme, urazíme a prestaneme hovoriť, alebo sa zaujímame o pohľad druhej strany?

Hádka väčšinou znamená, že sa prieme o to, kto má pravdu, čí názor je ten správny, čo sa nemôže skončiť inak, než odcudzením, negatívnymi emóciami a nepríjemnou atmosférou. Nečudujme sa teda, že sa hádkam chceme všetci vyhnúť.“

Sú emócie pri konflikte na prekážku?

„Konflikt sa často bez emócií nezaobíde. Väčšinou pomôžu vyventilovať naštvanie, partneri si povedia svoj názor a potom môžu pokojnejšie hľadať, ako s konfliktom naložia. Vyriešiť konflikt uspokojivo si vyžaduje tréning a veľkú ochotu pozrieť sa na vec z pohľadu toho druhého. Preto si veľa ľudí nevie rady, ak majú s partnerom rozdielne názory.

Je pravda, že hlasné emócie môžu v dieťati spočiatku vyvolať pocit, že konflikt je niečo zlé, považujú ho dokonca za ohrozujúci a boja sa, že sa rodičia rozvedú. Vtedy je potrebné po vyriešení konfliktu dieťaťu vysvetliť, že emócie ku konfliktom jednoducho patria, že to ale ešte neznamená, že sa rodičia chcú rozísť alebo sa nemajú radi.

Deti teda nie je treba pred konfliktmi medzi rodičmi chrániť. Naopak, mali by im ukázať, že je nimi treba prejsť a ťe vďaka nim je potom vzťah zase o niečo bližší a pevnejší.“

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/sv

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia