Nedostatok kolagénu má na svedomí vrásky aj celulitídu

Nedostatok kolagénu má na
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2021-07-10 00:30:00 |

Prirodzene sa nám spája s pohybovým aparátom – chrupavkami, šľachami, ale poznáme ho aj z reklám na prípravky proti vráskam a starnutiu pokožky.

Kolagén je jedným z najdôležitejších proteínov, ktorý robí našu kožu elastickou, pružnou a dodáva jej mladistvý vzhľad. Kolagén sa nachádza po celom tele, vedci identifikovali 29 typov kolagénu.

Kolagén typu I, ktorý je vytvorený z aminokolagénu C a kyseliny hyaluronovej, zohráva hlavnú úlohu vo výživových doplnkoch určených pre pokožku. Redukuje príznaky starnutia a dodáva našej pleti silu a pružnosť. V mladom veku si telo samé dokáže kolagén v plnej miere vyprodukovať, vyživuje kĺby, zlepšuje pohyblivosť svalov a bráni starnutiu kĺbových štruktúr a tkaniva. Ak má človek v tele dostatok kolagénu, pleť a tkanivá sú dokonale mladé a pružné. Od veku 25 rokov ale postupne telo stráca schopnosť tvoriť kolagén a po 40. roku ho už netvorí takmer vôbec. Nedostatok kolagénu a jeho prirodzený úbytok vekom vedie k zhoršeniu stavu kostí, ktoré sa prejavuje oslabením svalstva, znížením pružnosti šliach a svalov a znížením trenia vo vnútri kĺbov. Nedostatok kolagénu má za následok aj vznik prvých vrások a vznik najmä pre ženy obávanej celulitídy.

Nielen pre zdravé kĺby

Okrem funkcie udržiavať pohybový aparát zdravý a silný, a tým i podporovať optimálnu pohyblivosť kĺbov a šliach, má kolagén pre náš organizmus i ďalšie pozitívne účinky. Vedeli ste napríklad, že pomáha hĺbkovo hydratovať pokožku? Vďaka tomu prispieva k zvyšovaniu jej elasticity, vyhladzovaniu vrások a tým aj ku spomaleniu jej starnutia. Ak svojmu telu dodávate dostatok kolagénu, pomôže vám dokonca i so stareckými škvrnami; zosvetlí ich. Účinným spojencom je aj v boji s celulitídou, popraskanými cievkami a striami. To určite ocenia všetky budúce mamičky, ktoré podobné estetické problémy trápia. Kolagén tiež prispieva k zdravým, silným a lesklým vlasom a nechtom. Ak vás trápia kŕčové žily, tiež by nemal vo vašej strave chýbať. Svoje skúsenosti s ním majú i športovci, pretože pomáha zvyšovať nárast svalovej hmoty.

Keď kolagén v strave nestačí

Kolagén je bielkovina nevyhnutná pre ľudské telo, pretože je hlavnou zložkou spojivových tkanív. Tvorí až 30 % celkovej hmoty ľudských bielkovín a 70 % hmoty bielkovín kože. Za pružnosť a pevnosť pleti sú zodpovedné kolagénové vlákna tvorené fibroblastami – tvorcami bielkovín. Nedostatok bielkovín v ľudskom organizme má za následok starnutie pokožky, jej ochabnutie a vznik vrások. Ďalej však zapríčiňuje aj zmatnenie vlasov a nechtov, zhoršenie stavu kostí, oslabenie svalov, šliach a kĺbov, čoho výsledkom môže byť artritída či osteoporóza. Okrem starostlivosti o tvár, pokožku, vlasy a nechty, má kolagén význam aj pre kĺby a kolená. Jeho najdôležitejšou funkciou je, že je stavebnou látkou šliach, väziva, kostí a pokožky. Je dôležitý aj pre homeostázu, teda udržiavanie  stálosti vnútorného prostredia (ako stála teplota, pH a koncentrácia iónov), ktoré sú nevyhnutné pre normálnu činnosť organizmu. Pre zachovanie celkového zdravia bysme teda nemali na dopĺňanie kolagénu zabúdať. Na trhu je množstvo prípravkov, dobré skúsenosti majú mnohí s výživovým doplnkom Maxivita Exclusive Kolagén Forte+.

Nepriateľ kolagénu

Tvorba kolagénu v našom tele je ovplyvnená viacerými faktormi. Niektoré vie ovplyvniť každý z nás, iné sú prirodzené a nedajú sa obmedziť a zmeniť. Produkcia kolagénu klesá prirodzene so stúpajúcim vekom. Od 25. roku života sa obsah kolagénu v pokožke znižuje každoročne o 1,5%, po 40. roku sa netvorí už vôbec. Priamy negatívny a deštrukčný charakter aj na už existujúci kolagén v organizme má fajčenie a nezáleží na tom, či máte 20 alebo 60 rokov. Fajčenie spôsobuje nielen utlmenie produkcie nového kolagénu, ale priamo vplýva na degeneráciu pokožky a samozrejme aj iných vnútorných orgánov a systémov.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia