Na zázraky máme nos: Zdravotní klauni vydávajú knihu skutočných príbehov

Na zázraky máme nos:22.08.2019 |

Viete si predstaviť, aké to je byť zdravotným klaunom, alebo ako vyzerá klaunská návšteva v nemocnici či v seniorskom zariadení? Všetko sa dozviete!

Obyčajný úprimný smiech dokáže pomáhať aj v tých najťažších chvíľach. Svoje o tom vedia zdravotní klauni. Sedem z nich napísalo 32 krátkych poviedok, v ktorých opisujú zážitky s detskými pacientmi a seniormi. Výťažok z predaja knihy podporí aktivity občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

O knihe

Kniha Na zázraky máme nos je druhou knihou príbehov zdravotných klaunov, ktorú vydáva o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Výkonná riaditeľka združenia Zuzana Ambro o nej povedala: „Pri jej čítaní sa dostaneme spolu so zdravotnými klaunmi do izieb detských pacientov i seniorov, zažijeme nečakané, no skutočné príbehy plné rôznych emócií. Budeme sa spolu hlavne smiať. Ale tiež plakať, lebo aj také sú návštevy zdravotných klaunov. Pokúsime sa vám čo najlepšie priblížiť malé “zázraky”, ktoré v izbách vznikajú vďaka humoru, empatii, profesionalite a ľudskosti.”

Knihu vytvorilo 7 autorov a autoriek a každý z nich prináša svoje autentické výpovede toho, čo zažívajú pri svojej klaunskej profesii. Príbehy v knihe sú tie, ktoré sa ich najviac dotkli a na ktoré nezabudli ani po rokoch. Na témy ako choroba, samota, staroba či smrť prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale nádej, že aj napriek okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle. 

Zdravotní klauni sú profesionálni umelci, ktorých tvorba je síce primárne zameraná na oblasť herectva, no sú tiež tvorcami divadelných a televíznych scenárov, publikovaných literárnych diel či pedagógmi na umeleckých školách. Každý z autorov má svoj vlastný rukopis a špecifické videnie sveta, ktoré pretavil do svojich poviedok.

Aby mali čitatelia z tejto knihy aj vizuálny zážitok, spolupracovalo združenie na jej tvorbe s Asociáciou ilustrátorov. O grafický dizajn a návrh obálky knihy sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú krásne ilustrácie Lucie Žatkuliakovej.

Kniha bud slávnostne uvedená do života v sobotu 24. augusta na Kremnických Gagoch. 

Ukážka z knihy

Malý tmavovlasý chlapec v svetlomodrom pyžame leží pod paplónom, ani sa nepohne. Postavím sa vedľa postele a vytiahnem bublifuk. Poletujúce bubliny, ktoré na väčšinu detí zaberajú ako malý zázrak, padajú na biely paplón a praskajú. Peťo ich nechytá. Nenaťahuje sa za nimi. Nič nevraví. Nemykne ani kútikom úst. Ešte to skúšam a obliečka dostane zopár ďalších bublinových porcií. Peťov pohľad je upretý do stropu.

„Asi potrebuje zapnúť,“ zhodnotí mama rezignovane.

„Aha, to nie je problém,“ konštatujem sebavedomo. Rýchlo a nenápadne hľadám vo vrecku maličkú pomôcku. Kým sa priblížim k posteli, už ju držím v dlani. „Zapnem ho presne takto,“ namierim ukazovákom na Peťovu hruď. Pri dotyku sa ozve hlasné zapískanie. Chlapec sa v tom momente rozosmeje. Zrazu sleduje každý môj pohyb.

„Ukážte, kde ste ho zapli? Tu?“ zisťuje zvedavo mama. Nehlučne sa Peťa dotkne na tom istom mieste.

„No, ohromné, teraz ste ho zase vypli, ďakujem pekne,“ konštatujem rozčarovane.

Peťa opäť pišťavo zapínam a on sa rehoce čoraz viac. „Zase zapnúť, zase zapnúť, nesmiem byť v strese!“ hovorím si nahlas pre seba.

Moja klaunská nervozita neustálym zapínaním a vypínaním rastie. Rovnako aj Peťova radosť. V izbe už niet ani stopy po chlapcovi, ktorý nemal na nič a nikoho náladu. Smeje sa tak, že sa bojím, či to nie je priveľa. Spýtavo sa pozriem na mamu.

„Nie je to priveľa,“ uisťuje ma s úsmevom.

„Tak už ho, prosím vás, nevypínajte,“ obraciam sa na ňu prosebne. Sľúbi, že to určite neurobí. Ešte si syna pritúli, pobozká na čelo a ja ho potom natrvalo zapnem.

 

Valéria Malíková, výkonná riaditeľka vydavateľstva Ikar, o knihe povedala:

"Skúsili ste si niekedy nasadiť červený nos a byť veselí, optimistickí, zabávať okolie? Nedávno som to chcela spraviť, ale nevedela som nájsť tie správne slová a gestá, aby som pomohla zmierniť smútok a bolesť. Obdivujem všetky Červené nosy – klaunky a klaunov, ktorí sú schopní potlačiť strach a úzkosť a priniesť úsmev, povzbudenie a čaro okamihu aj v tých najťažších situáciách. Kde berú tú silu, nadšenie  a momentálny nápad? Ako keď vyčaria úsmev na tvári chorého dievčatka a rozospievajú ho alebo inú malú slečnu roztancujú.  Alebo keď  unavený a apatický dvanásťročný onkologický pacient Andy vďaka ich vystrájaniu a empatii rozhodne vyhlási: ´Frajerku teraz nemôžem mať, až keď sa uzdravím!´ Keď prinesú pokoj do duše starej dáme, bývalej huslistke,  ktorú po mozgovej príhode  primäjú k tomu, aby si s nimi zahrala a stará pani svojou hrou na husle očarí publikum. 32 krátkych príbehov, nabitých obsahom a emóciou. Každý jeden príbeh sa ma dotkol, rozosmial ma aj rozplakal, držala som klaunom a klaunkám palce, aby ich zámer vyšiel. Odporúčam prečítať každému, mladým aj starším, ženám aj mužom. Verím, že aj táto kniha pomôže tomu, aby Červené nosy mohli  naďalej prinášať humor a smiech do nemocníc, že pomôže dobrej veci."

 

Vizitka knihy:

Vydáva: Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Dátum vydania: 20.8.2019

Autori: Eva Okoličániová, Mária Benkovská, Marika Kecskésová, Mariana Bódyová, Mira Dudková, Roman Večerek, Gary Edwards

Editor: Zuzana Maďarová

Ilustrácie: Lucia Žatkuliaková

Grafický dizajn: Peter Gála

Počet strán: 108

 

ČERVENÝ NOS Clowndoctors

O.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors prináša pomocou klaunského umenia radosť a smiech do nemocníc už od roku 2004. Profesionálni zdravotní klauni prostredníctvom humoru podporujú psychickú pohodu detských pacientov a tým prispievajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. V združení momentálne pôsobí viac ako 60 profesionálnych klaunov a klauniek, ktorí pravidelne navštevujú vyše 50 nemocníc a liečebných zariadení na Slovensku. Za 15 rokov existencie združenia zrealizovali dokopy 20 000 klauniád. Všetci musia prejsť náročným výberovým procesom, na ktorý nadväzuje kontinuálne vzdelávanie v umeleckej aj medicínskej oblasti. Prostredníctvom svojich aktivít rozširuje združenie osvetu o pozitívnych účinkoch humoru v starostlivosti o pacientov a seniorov.

Hlavným programom združenia sú pravidelné návštevy hospitalizovaných detí. Veľmi obľúbeným programom sa stal aj N.O.S. - keď klaun odprevádza dieťa na operáciu. Počas Cirkusu Paciento sa deťom v liečebniach a na detských onkológiách  a psychiatriách venujú klauni po celý týždeň, aby ich naučili klaunské zručnosti. Zdravotní klauni však navštevujú aj nevyliečiteľne choré deti v domácej intenzívnej starostlivosti a paliatívnej liečbe. S programom Fidlikára určeným pre deti s ťažkým a kombinovaným postihnutím chodia do špeciálnych škôl. Nielen deti potrebujú v ťažkých chvíľach klaunský humor a povzbudenie. Zdravotní klauni z Červeného nosa  navštevujú pravidelne aj seniorov na geriatrických oddeleniach a v domovoch seniorov, ale realizujú aj programy pre dospelých pacientov.

Medzi najvýznamnejšie ocenenia združenia patrí Ocenenie verejnej ochrankyne práv osobnostiam a organizáciám, ktoré prispievajú k ochrane základných ľudských práv a slobôd a Ocenenie BSK v sociálnej oblasti. Rok 2013 priniesol združeniu cenu Šľachetný Čin Roka, ktorá mu bola udelená Spoločnosťou detskej onkológie v Košiciach. 

 

 

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia