Odborník radí: Ako zvládnuť Vianoce bez boľavého brucha

Odborník radí: Ako zvládnuť10.12.2016 |

Maminy, určite už rozmýšľate, čo všetko bude treba k sviatkom navariť, usmažiť, upiecť. Vianoce sú časom, keď je rodina spolu doma a tak toho bude treba viac... Naozaj?

To, že nás čaká viac spoločne prežitých dní a po hektickom období si chceme dopriať oddych, nemusí znamenať, že sa budeme dva týždne kŕmiť nezdravými potravinami a prejedať sa. Podľa naslovovzatého odborníka, gastroenterológa, MUDr. Petra Minárika sa nemusíme vzdať všetkých dobrôt, stačí len malá zmena a z Vianoc sa nemusia stať sviatky „obžerstva“.  Netýka sa to však iba nás dospelých, ale aj detí. Ak ich už teraz naučíte, že chutne a dobre sa dá nasýtiť  aj striedmo a príjem potravy je potrebné kompenzovať fyzickým pohybom, dáte im do života naozaj veľa.

Vyrobte z tradičného bohatého jedla pre telo akceptovateľný pokrm s nižšou energetickou hodnotou. Nie je na tom nič zložité. Zemiakový šalát môžete spraviť bez majonézy, kapra pripraviť na masle. Ak sa však nechcete vzdať klasiky, môžete použiť majonézu s nižším obsahom tukov, biely jogurt alebo si naložiť na menší tanier. Aj takéto jednoduché a bezbolestné zmeny sú podľa Minárika dôležité.


Poznáte vianočné tradície? Učte ich aj deti


Ako gastroenterológ radí, a chcete predísť konzumácii príliš veľkého a energeticky vysokého príjmu počas Vianoc, okrem veľkostí porcií bude dôležitým opatrením aj správny výber surovín. „Skúste pri vianočnom pečive znížiť obsah energie v zákuskoch a množstvo tukov a cukrov. Urobiť tak môžete napríklad náhradou masla kvalitným margarínom alebo sladidlom,“ hovorí.

Dôležitý je aj pitný režim, ktorého základom je kvalitná minerálna a pramenitá voda. Zásaditá minerálna voda pomáha pri trávení. Vzdať sa nemusíte ani osviežujúcich nealkoholických nápojov, stačí obmedziť množstvo. Pravidelný prísun tekutín zabráni vianočnej únave či bolestiam hlavy a čo je tiež veľkým prínosom – zaplníte tak žalúdok a zjete menej koláčov.

Strava by mala byť vyvážená, bohatá na vitamíny a vlákninu a sladké by malo byť spestrením v rozumnej miere a v kombinácii s pohybom. A práve na ten počas Vianoc často zabúdame. Sedenie alebo ležanie pred stolom plným lákadiel v sprievode bohatej televíznej nádielky je príjemné, ale aj zaručené lepidlo na nežiaduce kilá. Predsavzatie, že začnete s chudnutím alebo zdravším stravovaním po sviatkoch, posuňte dopredu a začnite už pred nimi. Nielen, že vy sa budete cítiť sviežejšie, ale vyhnete sa aj boľavým bruškám u detí.

Spomeňte si, aké sú ratolesti mrzuté, keď sa prejedia a sedia pred televízorom či inou elektronikou. Využite, čo vám  zima ponúka a vyberte sa s rodinou na vzduch. Prechádzajte sa, naháňajte sa, ak je sneh, choďte si zalyžovať alebo si dajte guľovačku. Silu tradičných vianočných dobrôt premôžte aktivitou. Nezabudnite, dôležitý nie je len príjem, ale aj výdaj energie.

 

Tipy ako zvládnuť Vianoce:

Nebojme sa nových ľahších a zdravších receptov: [a] menej cukru, menej tuku; [b] náhrady (cukor – sladidlá, maslové krémy – puding, tvaroh bez tuku, želatína, nízkotučné rastlinné tuky); [c] menej cesta, viac, tvarohu, ovocia, celozrnných vločiek a pod; [d] zdravšie suroviny: celozrnné obilné vločky, celozrnnú múku miesto bielej, niektoré recepty znesú aj rastlinný olej namiesto masla, čerstvé ovocie, sušené ovocie, orechy

Nepečme zbytočne veľa druhov vo veľkom množstve. Vianočné pečenie nie sú preteky v zručnosti, menej je viac.

Buďme aktívni. Počas sviatkov zjeme viac jedla: každodenným cvičením dokážeme lepšie udržať energetickú bilanciu (príjem a výdaj energie v rovnováhe).

Každý sviatočný deň si „naordinujme“ 1 hodinu pohybovej aktivity: môže byť samozrejme aj viac.

Akékoľvek druhy aktivity sa rátajú: jogging, prechádzky rýchlou chôdzou, domáci trenažér a rotopéd, ale aj upratovanie (pred sviatkami) či sánkovačka.

Platí stará zásada „Ničoho príliš a všetko s mierou“:

Nebojme sa odmietnuť, čo nechceme zjesť alebo vypiť: nenechajme sa manipulovať ani vydierať, hoci väčšinou tým najlepšie mieneným pohostinstvom našich najbližších.

Nezabúdajme na pitný režim: treba aj PIŤ nielen JESŤ! Hlad je často len prezlečený smäd.

Prečítajte si tiež:

Ako na bolesť bruška z prejedenia?

Trápi drobčeka bruško? Rotavírusy jeseň a zimu milujú

 

 

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia