Zapichnutá kostička? S deťmi radšej na pohotovosť!

Zapichnutá kostička? S deťmi
Zdroj: thinkstock.com
2015-12-23 12:30:17 |

Pred rybacou kostičkou uviaznutou kdesi v našich útrobách má rešpekt väčšina z nás. Rodičia sa desia najmä toho, aby sa nezasekla v mandli alebo na konci jazyka dieťaťa, kde ju nájdeme najčastejšie.

K zapichnutiu rybej kostičky v krku dochádza najčastejšie po nedostatočnom kulinárskom spracovaní ryby alebo pri neopatrnej konzumácii. Zväčša sa zapichne do tkaniva krčných mandlí alebo koreňa jazyka, kde následne vyvoláva pocity cudzieho telesa, pichania, škriabania v krku alebo lokalizovanej bolesti. Tá sa zvýrazňuje pri prehĺtaní, približuje otorinolaryngológ z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Lukáš Varga.

Pri konzumácii rýb treba byť preto opatrní, a to najmä v prípade detí a starších ľudí s náhradami chrupu. Niektoré ryby sú menej rizikové, napríklad pstruh, sumec, viaceré morské ryby, iné majú medzisvalových kostičiek viac alebo ich majú pevnejšie ako kaprovité ryby. Odborník upozorňuje, že deťom v predškolskom veku by sa malo podávať len vykostené mäso rýb, aj to pod dohľadom dospelého.

Pokiaľ už k nehode s rybou kostičkou dôjde, netreba robiť paniku. „Aspoň v polovici prípadov s uvedenými ťažkosťami kostička iba poškriabe sliznicu hltana a pokračuje so sústom potravy ďalej, pričom pri vyšetrení ju nenachádzame," konštatoval Varga. V ľahších prípadoch si vie človek pomôcť aj bez lekára. „Pokiaľ nie je zásadne obmedzená schopnosť prehĺtať, možno sa pokúsiť kostičku uvoľniť zapitím tekutinami alebo zajedením mäkkou striedkou chleba."

Ak nie sú ťažkosti výrazné, možno niekoľko hodín počkať, či sa nezmiernia v prípade, že by išlo len o poškriabanie sliznice. Pri zapichnutí kostičky do oblasti podnebnej mandle niekedy stačí aj pohľad doma do zrkadla pri dostatočnom osvetlení, vysvetlil Varga. Pri výraznejších ťažkostiach je potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť bez zbytočného odkladu, výnimočne sa takéto prípady riešia aj v celkovej anestézii.

Zapichnutá kostička nie je život ohrozujúcim stavom. Lekári zdôrazňujú, že pre uviaznutú kostičku v hrdle sa ešte nikto nezadusil. Nebezpečnejší ako samotná zaseknutá kostička môže byť šok, ktorý u človeka vyvolá.

S deťmi radšej na pohotovosť

S deťmi je určite lepšie vybrať sa k lekárovi, ktorý im dokáže pomôcť. Na pohotovosti možno nebudete s takýmto problémom sami, zopár nešťastlivcov sa nájde každý rok. Snažte sa hlavne nepanikáriť, pomôžete tak aj vašej vystrašenej ratolesti. Zákrok je obvykle jednoduchý a netrvá dlho. Menšie deti, ktorým sa kostička zapichne, je však potrebné často pred jej odstránením uspať, lebo nedokážu s lekárom spolupracovať.

 


Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia