Chystáte sa po materskej do práce? Naštartujte sa slivkami!

Chystáte sa po materskej
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2015-10-02 07:45:57 |

Vrátiť sa po dlhšom čase do práce či do školy nie je až také jednoduché. Skúste naše tipy, ako naštartovať mozog, aby ste nevyzerali ako "blbka".

Mozog vám naštartujú po dlhšom voľne sušené slivky, lúštenie krížoviek, kreslenie, beh i bicyklovanie. Pomôžu aj školákom po prázdninách.

„Je prirodzené, že človek sa vracia ťažšie k bežnému pracovnému 'módu'. Nevie sa sústrediť na prácu, ľahšie zabúda, uteká myšlienkami od úloh a všetko mu trvá dlhšie než obvykle," hovorí lekár Tomáš Kampe. Možno ste si to všimli na svojej ratolesti, ktorá sa po dvojmesačných letných prázdninách vrátila do školy.

Namiesto nervozity, kriku a stresu pri písaní domácich úloh či balení aktovky na ďalší školský deň sa snažte zachovať pokoj a vyskúšajte rady odborníkov. Podobné stavy ako školáci po prázdninách zažívajú aj maminy, ktoré sa vracajú do práce často aj po niekoľkoročnej materskej a rodičovskej dovolenke alebo tí, ktorí boli napríklad dlhodobo chorí a podobne.


Jahody chránia mozog, doprajte ich deťom dostatok


Pamäť je potrebné cvičiť ako sval. Kreslením sa rozvíja tak, že dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy. „Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií i súvislostí. Využívajú sa tak napríklad na učenie, premýšľanie, alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov," podotkol lekár.


TIPY  PRE VOĽNÉ CHVÍLE: Obrázkové krížovky pre deti v angličtine


Sušené slivky pomôžu efektívne myslieť, a to vďaka látke bór. Ľudia s jej nedostatkom trpia zníženou pozornosťou, alebo majú zhoršené myslenie. „Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica," konštatoval Kampe. Mozog potrebuje aj cukry či vitamíny B a E, železo a selén. Kombinácia týchto látok prispieva napríklad k optimálnej funkcii nervového systému, znižuje mieru únavy a podporuje optimálne kognitívne funkcie.

 

 

Pohybová aktivita podľa lekára prekrvuje mozog a produkuje nové nervové bunky. "Pri behu, jazde na bicykli, lezení po skale alebo napríklad bedmintone musia tisícky nervových buniek spolupracovať, čím mozog pracuje na plné obrátky," dodal.

 

Prečítajte si tiež:

Klasická hudba pozitívne ovplyvňuje detský mozog

Keď majú deti dosť pohybu, lepšie im to páli

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia