ŠOKUJÚCE zistenie vedcov: TOTO hrozí matkám, ktoré PORODILI väčšie deti!

ŠOKUJÚCE zistenie vedcov: TOTO
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2023-09-14 11:00:00 |

Nová štúdia prináša veľmi zaujímavé zistenia. Naznačuje, že matky, ktoré porodia väčšie ako priemerné deti, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky neskôr v živote. Netýka sa to nielen matiek, ale dokonca aj samotných detí.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že tehotenská cukrovka vystavuje ženy väčšiemu riziku vzniku cukrovky neskôr v živote, ako uverejnil portál Indepedent.co.uk.

Gestačný diabetes (1 zo štyroch hlavných typov cukrovky) je tiež často prítomný u detí, ktoré po narodení vážia viac ako 90 percent všetkých detí v rovnakom veku. U týchto detí je väčšia pravdepodobnosť, že budú prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti a neskôr v živote sa u nich rozvinú zdravotné komplikácie vrátane obezity a samotného diabetu 2. typu.

Teraz výskumníci zistili, že budúce mamičky, ktoré nemajú gestačný diabetes, ale porodia väčšie dieťa, sú tiež vystavené väčšiemu riziku vzniku cukrovky neskôr v živote. Zvýšené riziko vzniku cukrovky sa môže prejaviť o 10 až 14 rokov neskôr.

Vúskumníci dokonca zistili, že zvýšené riziko cukrovky u dieťaťa bolo stále prítomné aj po tom, čo sa prispôsobili rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky, ako je vek, obezita, vysoký krvný tlak a rodinná anamnéza cukrovky.

Vedúci autor štúdie, doktor Kartik Venkatesh, povedal: „V klinickej praxi, keď vidíme veľké deti a matka nemala tehotesnkú cukrovku, nehovorili sme o zdravotných následkoch pre matku v neskoršom veku. Tento výskum však naznačuje, že tu môžu byť zdravotné následky aj pre tehotnú osobu bez tehotenskej cukrovky, keď má dieťa väčšie ako je normálne."

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia