Pomajbo, Dangl aj Stanke v rozprávke Veľký zlý lišiak a iné príhody

Pomajbo, Dangl aj Stanke13.06.2019 |

Vidiek nie je vždy taký pokojný ako sa zdá a zvieratká z tejto farmy sú nevyspytateľné: lišiak, ktorý je mamou pre trojicu kuriatok; zajac, ktorý sa hrá na bociana či kačka, ktorá chce byť Santa Clausom.

Keď si myslíte, že život na vidieku je prechádzka ružovou záhradou, zamyslite sa znova! Toto sa píše v popise novej rozprávky Veľký zlá lišiak a iné príhody, ktorá prichádza do slovenských kín práve dnes. 

Asociácia slovenských filmových klubov pravidelne ponúka filmy na školské premietania, zväčša však až pre druhý stupeň. „O zážitok z dobrých filmov nechceme pripraviť ani tých najmenších divákov - a to aj preto, lebo práve pre túto vekovú skupinu už niekoľko rokov pripravujeme projekt Filmový kabinet deťom. Vďaka tomuto projektu sa prostredníctvom krátkych filmov a kreatívneho workshopu deti učía o rôznych spôsoboch animácie. Tento rok sme sa preto rozhodli zakúpiť milú zábavnú francúzsku rozprávku Veľký zlý lišiak a iné príhody. A aby bol film prístupný naozaj pre všetkých, dala ho nadabovať do slovenského jazyka,” uviedla Martina Mlichová z ASFK. Malí a veľkí diváci tak budú v kine počuť hercov ako Roman Pomajbo, Daniel Dangl, Richard Stanke, Štefan Kožka a ďalších, avšak v podobne káčera, zajaca, lišiaka či vlka. Je veľká radosť pracovať pre deti. A v tomto prípade si prídu na svoje aj dospelí! Som nadšený, ako tvorcovia spojili veľkých aj malých spoločným humorom. Srdečne odporúčam vidieť každému.“, hovorí o filme Pomajbo.

Film je tvorený jednoduchou kreslenou animáciou a vznikol na motívy komiksu jedného z režisérov - Benjamina Rennera. „Už od veľmi skorého veku som v ruke držal ceruzku a často som kreslil malé postavičky pre členov svojej rodiny. Pri každej narodeninovej oslave alebo počas Vianoc, keďže som nemal peniaze, aby som im kupoval darčeky alebo som nevedel, čo by ich potešilo, obdarovával som ich na mieru upravenými komiksovými príbehmi,“ hovorí Renner. Neskôr s týmito postavičkami a ich príhodami pokračoval a po dokončení spolupráce  na filme O myške a medveďovi, sa rozhodol komiks premeniť na film. Pre túto časť tvorby sa spojil so svojim dlhoročným spolupracovníkom Patrickom Imbertom. Do filmového spracovania vybrali tri poviedky, ktoré sú prepojené ako jedno veľké divadelné predstavenie.

K celovečernému filmu pridáva ASFK aj krátky predfilm – Šarkan slovenského režiséra Martina Smatanu. Ten uviedol po prvý raz svoj bábkový film počas festivalu Berlinale, neskôr získal cenu divákov na MFFK Febiofest a aktuálne prezentuje Šarkana na prestížnom festivale v Annecy. Vo filme Šarkan divák uvidí dve postavy – dedka a jeho vnuka.  Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí. Film Šarkan je plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami.

Oba filmy budú v distribúcii zaradené pod hlavičkou Filmový kabinet deťom. Veľký zlý lišiak a iné príhody je ponúkaný na školské premietania, Šarkan bude uvedený priamo v projekte od septembra, kde sa k nemu pridá aj tzv. Film o filme, teda krátky  dokument o tom, ako bol tento bábkový film vytvorený.  Pre účely tejto špeciálnej distribúcie vzniklo aj nové animované logo pre projekt Filmový kabinet deťom, ktoré vytvoril len trinásťročný Adam Valluš zo ZUŠ SŠ Letná v Poprade v rámci výtvarného ateliéru Ľubice Ftorekovej.

 


Autor: © Zoznam/az
Zdroj: ASFK

Ďalšie články

Diskusia