RODIČIA POZOR: Túto chybu pri skladovaní liekov robíte možno aj vy

RODIČIA POZOR: Túto chybu
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkstock.com
2017-01-17 13:30:40 |

Skladovanie liekov má svoje pravidlá. A v domácnostiach s malými deťmi by sme na to, kde ich odkladáme, mali dbať ešte viac!

Lieky treba skladovať osobitne od ostatného sortimentu v domácnosti. Nikdy ich nemožno uchovávať s potravinami, ani s liekmi určenými pre zvieratá. Musia byť mimo dosahu detí, radí Slovenská lekárnická komora (SLeK). Majú sa nachádzať v uzamykateľných nádobách a na tmavom a suchom mieste.

Skladovanie liekov v kúpeľni či kuchyni je nevhodné, lebo môže dochádzať k ovplyvňovaniu ich vlastností vplyvom vlhkosti. Treba ich tiež skladovať v pôvodných baleniach spolu s príbalovou informáciou pre pacienta, pretože obsahuje všetky potrebné informácie o lieku. Nikdy by sme ich nemali prelievať, presýpať či prekladať do plastových a iných obalov.  Môže tak dôjsť k neúmyselnému príjmu lieku, človek sa môže intoxikovať. Najohrozenejšie sú deti, ktoré neraz napríklad len tak, zo zvedavosti, môžu liečivo prehltnúť.

Jeden z najväčších mýtov: Toto pri otrave nikdy nerobte

 Nespotrebované lieky radí SLeK odovzdať do lekárne, vyhadzovať ich do koša na smeti v domácnosti nie je dobrý nápad. Dieťa ich totiž môže nájsť. Tie na predpis si nemožno odkladať na "horšie časy", takisto patria naspäť do lekárnikových rúk. Odovzdať ich treba bez škatuliek, „nakoľko patria medzi spotrebný tovar a ich likvidácia je rovnaká ako pri bežnom odpade".

Obsah domácej lekárničky by ste mali kontrolovať  aspoň dvakrát ročne, upriamiť sa treba na dátum použiteľnosti liekov. Rovnako tak treba urobiť pred každým ich užitím. Lekárnička by mala obsahovať lieky proti bolesti, na prechladnutie, bolesť hrdla, alergie, horúčku, kašeľ, na podporu trávenia, proti nadúvaniu, prekysleniu žalúdka či hnačke. Nemožno zabudnúť na očné a ušné lieky a tie na zápchu. V lekárničke majú mať miesto i prostriedky na ošetrenie rán. A to dezinfekčný prostriedok, sterilné a elastické obvínadlá, leukoplast, kompresívne gázy. Takisto nemožno zabudnúť na trojrohú šatku, teplomer, nožnice, pinzetu a chirurgické rukavice.

Prečítajte si tiež:

Vyčistite bábätku noštek správne! Ako na to?

Deti a lieky: Tabletky nie sú lentilky

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia