Takto ochránite dieťa pred častými chorobami

Takto ochránite dieťa pred
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2017-12-11 14:05:30 |

Jeden týždeň v škôlke či škole, tri týždne doma... Tento kolobeh je pre mnohé detičky, najmä pre tie menšie, typický. Čo s tým?

Detská imunita dostáva v kolektíve zabrať, nehovoriac o tom, že aj sily a možnosti pracujúcich rodičov. Príchodom chladných jesenných a zimných mesiacov sa tento stav môže ešte zhoršovať. Dážď, sneh, chladný vietor, či  zmeny teploty prostredia z vonku do vykúrených miestností ich môžu riadne potrápiť. Naše ratolesti sú často vystavované vírusom a baktériám, ktoré im môžu spôsobiť nepríjemnosti. Ako teda ochrániť svojho drobca pred častými chorobami?

Veľká zmena pre život...

Nástupom do školy či škôlky sa v živote dieťaťa veľa zmení. Voľnosť v trávení dňa nahradí pravidelný režim. Kým u menších detí je najdôležitejšie naučiť ich vyliezť ráno z postele v stanovený čas, staršie deti si musia zvykať na plnenie svojich školských povinností. Kolektív však predstavuje pre dieťa a jeho zdravie aj istú hrozbu. Spoločnou hrou či používaním tých istých predmetov môžu prísť do kontaktu s baktériami a vírusmi. Ak je imunitný systém oslabený, prejavia sa ochorením. Veľmi často ide o rôzne zápaly dýchacích ciest, následné kašle a dokonca i angíny. Chorobnosť detí, ktoré nie sú na kolektív zvyknuté, prípadne sa vracajú po prázdninách, je vysoká.

... škola pre imunitu

Ak vaše dieťa v kolektíve len začína, určite sa pripravte na častejšie a opakované ochorenia. Zvyknúť si totiž nebude musieť len na nový režim či nadväzovanie sociálnych vzťahov mimo rodiny a domu. Naučiť sa reagovať a účinne brániť bude treba naučiť aj detskú imunitu. Od narodenia dieťa ochraňujú látky získané ešte počas vývoja v maternici od matky. Približne po šiestich mesiacoch si začína budovať vlastné. Po tom, ako sa imunitný systém ustáli, zvykne si na známe prostredie a podnety.

Nástupom dieťaťa do škôlky či návratom do kolektívu po prázdninách, musí opäť začať čeliť novým  stimulom. Ostatné deti nemusia mať zaužívané hygienické návyky na rovnakej úrovni, napríklad umývanie rúk a smrkanie. Tieto faktory logicky otvárajú možnosti pre šírenie vírusov a infekcií. Pokiaľ vás chytila panika a začínate uvažovať nad neskorším štartom vzdelávania vašej ratolesti, určite to nerobte. Detská imunita sa musí vybudovať sama. Dostatočne zosilnieť dokáže hlavne vďaka vystavovaniu sa novým podnetom, kedy vie reagovať vytváraním účinných protilátok. Aby ste však nemuseli nečinne sedieť a tŕpnuť, kedy toto obdobie u vášho drobca skončí, v nasledujúcich riadkoch nájdete zopár rád, ako ho na veľkú zmenu v jeho živote pripraviť.  


TIP: Naučte dieťa ako a kedy si umývať ruky


Čisté ruky sú správny začiatok

Nielen škôlkari počas hier chytia do svojich rúk všeličo možné – spoločné hračky, kľučku, spolužiakov zošit či telefón. Menšie deti prostredníctvom hmatu spoznávajú svet. Naučia sa rozlišovať materiály, konzistenciu i tvary. Často sa im tak do rúk dostanú veci, ktoré nie sú práve najčistejšie. Preto je veľmi dôležité naučiť ich správne si umývať ruky už od útleho veku. Samozrejmosťou by malo byť umývanie pred jedlom, po použití WC, ale tiež po príchode do triedy a po čase strávenom vonku. Častejšie umývanie rúk by ste mali prízvukovať práve v období rozšírených infekčných chorôb. Taktiež je dôležitá správna technika. Váš drobec by nemal zabudnúť na priestor medzi prstami, nevynechať chrbát ruky a zájsť až k zápästiam. Nenechajte nič na náhodu a kontrolujte aj čistotu nechtov. Tam sa často usádza nielen nečistota, ale i nebezpečné baktérie. 

Čo je moje, nie je tvoje

Aj keď sa snažíte naučiť svoje dieťa deliť sa už od malička, od tohto zvyku by malo v určitých situáciách radšej upustiť. Používanie jedného uteráka v rodine je v poriadku. Avšak veci v hygienickom vrecúšku v škole a škole by mal používať len jeho majiteľ. Školákom postačí mydlo a uterák, menším nezabudnite pribaliť zubnú kefku a pastu. Podobne to platí i v jedle. Dieťa by malo mať jasno v tom, prečo nejesť po druhých. Infekčné ochorenie môže byť len na začiatku, kedy nie sú príznaky viditeľné. Stačí však niekoľko kúskov obľúbenej sladkosti od spolužiaka a niekoľko dní kašľu a smrkania sa vášmu dieťaťu nevyhne.

Vyriešte problém so smrkaním

Smrkanie je pre mnohé deti problém. Nemusí ísť vždy len o menšie deti, často sú to aj čerství školáci. Naučiť sa správne vyprázdňovať nos je dôležité nielen z preventívneho hľadiska, ale je i otázkou hygieny. Aj keď väčšina detí má s touto činnosťou problém, niektoré ju dokonca zaťato odmietajú, snažte sa riešiť podobné situácie. Vysvetlite dieťaťu prečo je dôležité a ako správne na to. Začiatok nového školského roka prináša mnoho zmien.

Aby vaše dieťa nedobehla chrípka

Pobyt detí v kolektíve v uzatvorených, často prekúrených alebo nedostatočne vetraných priestoroch tried uľahčuje šírenie  infekcií, ktoré si následne ako štafetu postupne odovzdávajú rodinní príslušníci. Ako sa pripraviť na nepríjemné nachladnutie, chrípku alebo infekciu dýchacích ciest a obrniť tak imunitu vášho dieťaťa? Imunitný systém môžu pomôcť posilniť aj výživové doplnky, ako napríklad  RINIMUN® SIRUP obsahujúci účinnú látku EpiCor®. Podľa výsledkov klinických štúdií skracuje trvanie chrípky, zmierňuje závažnosť príznakov, posilňuje imunitný systém a až o 26 percent znižuje počet dní s klinickými príznakmi chrípky a nachladnutia. 

Prečítajte si tiež:

Sedem najväčších chýb, ktoré robíme v zime

Trik tejto mamy na uvoľnenie plného nosa ľudí rozdeľuje

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia