Život predčasniatka závisí aj od toho, kde sa narodí

Život predčasniatka závisí aj
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2016-11-17 00:30:03 |

V porovnaní s predčasniatkami, ktoré do špecializovaného centra privezú v inkubátore, je prognóza tam narodených až trojnásobne lepšia!

Na Slovensku sa ročne narodí zhruba 55-tisíc detí, z čoho 5-tisíc detí príde na svet predčasne, teda skôr než pred ukončením 37. týždňa tehotenstva. Takéto deti limituje najmä ich nezrelosť, ktorá im komplikuje prežitie bez akejkoľvek pomoci. Za uplynulých 15 rokov počet predčasne narodených detí vzrástol o viac ako 30 percent! Podľa predsedníčky Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Kataríny Maťašovej sa však odborníkom darí zachrániť čoraz viac detí. Vlani napríklad prežilo 75 percent novorodencov s hmotnosťou menej ako tisíc gramov a až 95 percent s hmotnosťou medzi 1000 až 1500 gramov. Práve dnes si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí.

Najrizikovejšou skupinou predčasne narodených detí sú práve extrémne nezrelí novorodenci s pôrodnou hmotnosťou menej ako 1000 gramov, ktorí sa rodia pred 28. týždňom tehotenstva. Tvoria približne päť percent detí, ktoré sa narodia predčasne, a vzhľadom na nezrelosť ich orgánov potrebujú vysoko špecializovanú a finančne náročnú starostlivosť. „Naša snaha je smerovaná k tomu, aby sme zabezpečili dieťaťu kvalitné prežitie," uviedla Maťašová a dodala, že práve za týmto účelom vznikli špecializované perinatologické centrá pre starostlivosť o matku a jej nezrelé dieťa. Takéto centrá sa nachádzajú v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. 

Podľa odborníkov je najideálnejším riešením pre matku s vysokým rizikom predčasného pôrodu privedenie svojho dieťaťa na svet v týchto špecializovaných centrách. Jeho narodenie v takejto inštitúcii zvyšuje šancu na kvalitné prežitie, a to najmä pre bezprostrednú starostlivosť, ktorú tam novorodencovi poskytnú. V porovnaní s deťmi, ktoré do centra po pôrode privezú v inkubátore, je prognóza predčasne narodených detí, ktoré sa tam narodia, až trojnásobne lepšia. Preto odborníci zdôrazňujú, že nie je jedno, kde sa takéto dieťatko narodí a treba hľadať najlepšie miesto, ktoré poskytne novému prírastku do rodiny najlepšiu starostlivosť. 


ZÁZRAK: Bábätko udržalo pri živote igelitové vrece


Pri príležitosti spomínaného Svetového dňa predčasne narodených detí sa na Slovensku koná viacero sprievodných podujatí, ktoré so svojimi partnermi organizuje občianske združenie Malíček poskytujúce pomoc a podporu rodinám predčasne narodených detí. V bratislavskom Primaciálnom paláci sa 22. novembra pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční benefičný koncert spojený s odovzdávaním ocenenia Purpurové srdce. 

Predčasne narodené deti si v najbližších dňoch pripomenú aj purpurovým osvetlením dominánt vo viacerých slovenských mestách. Do 20. novembra bude osvietený Chrenovský most v Nitre, 16. novembra sa v purpurovej farbe objavia Dóm Sv. Alžbety a súsošie Immaculata v Košiciach, Mestská radnica a Vodárenská veža v Prešove, Zvolenský hrad a Mestská radnica v Trnave. Bratislavský hrad osvietia 23. novembra. Pri príležitosti svetového dňa sa už uskutočnili a ešte uskutočnia aj sväté omše - v Bratislave (17. novembra), v Martine (18. novembra). V Košiciach sa už veriaci za predčasniatka pomodlili včera.

Sprievodnou akciou je aj putovná výstava fotografií s názvom Narodil sa bojovník, ktorá je do 21. novembra v prešovskom ZOC MAX, 22. novembra bude v spomínanom Primaciálnom paláci v Bratislave a v dňoch 27. novembra až 20. decembra ju záujemcovia môžu prísť navštíviť do OC Tulip v Martine.​

Prečítajte si tiež:

RSV: Aká hrozba sa pod touto skratkou skrýva?

Nádej pre tisícky žien: Je ňou progesterón?

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: SITA, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia