RSV: Aká hrozba pre deti sa pod touto skratkou skrýva?

RSV: Aká hrozba pre
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2016-11-06 00:52:13 |

Máte doma predčasne narodeného drobčeka alebo dieťatko trpiace vrodenou poruchou srdca či pľúc? Na jeseň a v zime sa vyhýbajte miestam s vysokou koncentráciou ľudí!

Každý rodič chce chrániť svoje dieťa čo najlepšie. Ak máte doma predčasniatko alebo dieťatko s vrodenou chorobou, určite viete, že musíte dodržiavať viaceré pravidlá striktnejšie ako rodičia donosených a úplne zdravých detí. V tomto období (jeseň, zima) odborníci odporúčajú, aby ste s takýmito ratolesťami nenavštevovali miesta, kde sa zdržiava veľa ľudí. Jedným z vážnych dôvodov je riziko nakazenia sa dieťatka respiračným syncyciálnym vírusom (RSV), ktorý ho môže ohroziť na živote!

Malé deti do dvoch rokov sú vo všeobecnosti oveľa zraniteľnejšie ako zvyšok populácie. Práve predčasne narodené deti a deti s vrodenými chybami srdca či s chorobami pľúc sú najohrozenejšou skupinou. Štatistiky hovoria, že do dvoch rokov života sa s RSV stretne prakticky každé dieťa. V 83 % prípadov má mierny priebeh a prejaví sa typickými príznakmi nachladnutia alebo chrípky, ako je zvýšená teplota, výtok z nosa, škriabanie v hrdle, podráždenosť či bolesť hlavy. „RS vírus však môže byť extrémne nebezpečný, ak sa dostane do oslabeného, poškodeného alebo nedostatočne vyvinutého organizmu,“ konštatuje detská pneumologička, špecialistka na ochorenia dýchacích orgánov u detí, MUDr. Jaroslava Orosová.

Z výsledkov medzinárodnej štúdie PONI, ktorá skúmala výskyt RSV na vzorke 2 391 predčasne narodených detí v 23 krajinách z celého sveta, medzi inými aj zo Slovenska a Českej republiky, vyplýva, že pre infekciu dýchacích ciest bolo hospitalizovaných takmer desať percent detí. U tretiny z nich sa potvrdila prítomnosť RSV, pričom viac ako polovica prípadov bola vážna. Ak si neviete predstaviť, čo znamená závažný prípad infekcie RSV, predstavte si napríklad dieťa, ktoré sa dusí a nemôže dýchať,“ opisuje Orosová. Výskum tiež hovorí, že až 73 % prípadov potrebuje aj doplnkový kyslík.

Ako sa mu dá vyhnúť? Len ťažko

„RS vírus sa u väčšiny ľudí prejavuje ako mierna viróza, ale aj človek s dobre fungujúcou imunitou prenáša vírus až sedemdní po tom, ako infekciu prekonal,“ hovorí doktorka Orosová. Základnou prevenciou pred ochorením je karanténa – ak je vaše dieťa v rizikovej skupine, vyhýbajte sa, najmä v jesenných a zimných mesiacoch, miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Dodržujte zvýšenú hygienu: umývajte si ruky mydlom a teplou vodou vždy, keď sa dotýkate bábätka.

Ak niečo „chytíte“, dieťatko nebozkávajte a pravidelne vetrajte.

„V prvých mesiacoch života dieťatka z rizikovej skupiny je naozaj veľmi užitočné obmedziť jeho kontakt s okolím na minimum – čím menej ľudí stretnete, tým je riziko nižšie. Dospelí či starší súrodenci môžu vírus preniesť na drobca bez toho, aby sami pocítili akékoľvek príznaky choroby,“ varuje MUDr. Jaroslava Orosová.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy

Prieskum poukázal aj na to, že okrem základnej prevencie existujú ešte aj faktory, ktoré riziko nákazy u predčasne narodených detí zvyšujú. Zo štúdie PONI vyplýva, že vyššiemu riziku sú vystavené deti, ktoré žijú v domácnosti s fajčiarom (2 x vyššia pravdepodobnosť nákazy) alebo majú konkrétny typ vrodenej choroby srdca (až 3,5 x vyššia pravdepodobnosť),“ konštatuje Orosová.

Šance na infekciu RS vírusom tiež zvyšuje fakt, že má malé dieťa súrodenca vo veku 4 – 5 rokov, ale aj to, že dieťa sa narodilo matke, ktorá mala pri pôrode 25 rokov či dokonca menej.

Trojmesačný Jonatán a jeho boj o život

Jonatán sa narodil v 26. týždni tehotenstva (teda o 14 týždňov skôr) a pri narodení vážil len 1 080 gramov. Prvé týždne života strávil v inkubátore, kde mal podporné dýchanie. Domov ho pustili po dva a pol mesiaci. Žiaľ, jeho ťažký životný štart sa po príchode domov ešte skomplikoval. Jonatán sa približne týždeň po prepustení z nemocnice nakazil RS vírusom. Doma v tom období boli chorí dvaja starší súrodenci, ktorých rodičia od bábätka izolovali a všetci nosili aj rúšku. Ale nakazila sa matka a tá vírus preniesla na svoje bábätko. Vírus mal u rodinných príslušníkov príznaky podobné chrípke s kašľom, Jonatánovi však takmer ohrozil život.

„V noci nám monitor dychu pípal asi päťkrát, malý nedýchal, mal modré okolie úst a modré končeky prstov, zodvakrát som mu musela masírovať hrudníček, aby sa nadýchol“ opisuje hodiny strachu 35-ročná mamička Daniela. Na druhý deň ráno bežali na Kliniku detskej pneumológie do Podunajských Biskupíc. „V Podunajských Biskupiciach nás hneď hospitalizovali. Výsledky potvrdili RS vírus asi na tretí deň, kedy choroba aj naplno prepukla a drobunký Jonatán musel zabojovať o život, pretože tento vírus môže mať pre dieťatko s nezrelými pľúckami fatálne následky. Nasadili mu antibiotiká, kortikoidy aj kyslíkovú liečbu. Domov nás prepustili po troch týždňoch, malý bol na kyslíkovej liečbe v domácom prostredí približne ďalšie tri mesiace,“ vykresľuje Daniela jedno z najťažších období v živote.

Účinná prevencia pred RS vírusom

Zvýšená hygiena a obmedzený kontakt s potenciálnymi nosičmi vírusu sú síce účinné opatrenia, no nie vždy je možné ich striktne dodržiavať. „Imunoprofylaxia, ktorú môže naordinovať špecialista, je podanie obranných protilátok priamo do organizmu. Liek sa podáva v sezóne RS vírusu od novembra do apríla injekciou do svalu v mesačných intervaloch, aby sa udržiavala primeraná hladina protilátok v tele dieťaťa,“ vysvetľuje odborníčka. Injekcia môže pripomínať očkovanie, v skutočnosti však nemá imunoprofylaxia s očkovaním nič spoločné. Do tela dieťatka sa ňou totiž nedostáva antigén (oslabený pôvodca ochorenia), ale priamo obranná látka,“ objasňuje Orosová.

Podávanie imunoprofylaxie má najväčší zmysel do 2. roku života dieťaťa, v neskoršom období si už vie s RS vírusmi poradiť aj organizmus detí z rizikových skupín.

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia