12 vecí, ktoré nám najviac chýbajú v tehotenstve

12 vecí, ktoré nám
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
2014-03-31 00:01:11 |

Tehotenstva má veľa výhod, no spája sa aj s niektorými bežnými strasťami ako je potreba často močiť, narušený spánok či zmeny na tele. Čo nám v tomto období najviac chýba?

Odpovede pochádzajú od stovky tehotných mamičiek, ktoré sa tešia na svoje bábätká.

1. Normálny čuch

Väčšine žien sa cnie po čase, keď necítili všetky pachy, ktoré v tehotenstve vníma takmer každá omnoho ostrejšie ako kedykoľvek inokedy.

„Odkedy som tehotná, nedokážem umyť riad bez toho, aby ma nenaplo.“  

„Zrazu mám psí čuch a som z toho nervózna. Nechcem cítiť to, čo je môj kolega na druhom konci veľkej kancelárie, ale jednoducho to cítim.“

 „Zdá sa, že všetci moji priatelia aj rodina majú zrazu výrazné telesné pachy, používajú silné vône a vždy viem, čo jedli. Jednému známemu sa dokonca úplne vyhýbam, lebo mám pocit, že sa v kolínskej snáď kúpe.“

2. Alkohol

Aj keď alkoholu príliš neholdujete, pohárik vína alebo koktail si občas dopraje takmer každá. V tehotenstve sa ho nemusíte vzdať úplne, no predsa len by ho málo byť menej ako v období, keď ste pod srdcom nenosili bábätko. Bežne by ste si možno na to ani nespomenuli, no ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najviac a tak často dostaneme na pohárik chuť len preto, lebo vieme, že by sme si ho dať nemali.  

„Cnie sa mi po chuti piva, ktoré som si pred tehotenstvom pravidelne dopriala. S nostalgiou spomínam na večerné posedenia po ťažkom pracovnom dni na terase s dobrým jedlom a pivom. Síce si sem tam od manžela odpijem, ale to je niečo úplne iné.“

 „Chýbajú mi piatkové koktailové stretnutia s kamarátkami. Teraz, keď si nemôžem vypiť, ani s nimi radšej nechodím.“

3. Niektoré potraviny

Milovníčky sushi, tatarského bifteku či nepasterizovaných mliečnych výrobkov by sa mali týchto pochúťok v tehotenstve úplne vzdať. Niektoré majú to šťastie, že na tieto pochúťky nemajú v období očakávania ani najmenšiu chuť, no iné, aj keď predtým by ich ani nenapadlo dať si surové mäso, práve v tehotenstve by zaň dali aj polku kráľovstva. Veľa tehuliek sa stretne s tým, že predtým obľúbené jedlo nemôže ani vidieť alebo im narobí v žalúdku takú šarapatu, že radšej si ho odoprú. Tehotenstvo si obvykle robí s našim tráviacim systémom čo chce a nezostáva iné, len to nejako vydržať.

„Úplne mi chýba radosť z jedla. Snáď od prvého dňa mám ranné nevoľnosti, potom ma páli záha a nakoniec až do večera tlačí žalúdok. Strašne sa teším na to, že až porodím, objednám si pizzu a zjem ju bez strachu zo žalúdočných problémov.“

 „Ja som milovala sushi, vždy bolo pre mňa sviatkom, keď sme sa naň vybrali. A teraz? Napína ma aj keď o ňom iba hovorím.“

 „Ja som odchovaná na rýchlom občerstvení. Sendviče, rôzne burgery, hranolky, to bol môj život. Teraz sa im vyhýbam a iba závistlivo pozerám na každého, kto si moje pochúťky môže bez výčitiek dopriať.“

4. Pokojný spánok

Tehotenstvo je nepriateľom pohodlného spánku. V prvých mesiacoch najmä pre večnú potrebu niekoľkokrát v noci cikať, neskôr zase pre veľké brucho. Nájsť tú správnu polohu a pospať si je občas naozaj umenie.

 „Už päť a pol mesiaca v noci viac bdiem ako spím. Trápia ma boľavé nohy, behanie na toaletu a nočné mory všetkého druhu. Nič z toho som pred otehotnením nepoznala.“

 „Kedysi som položila hlavu na vankúš a spala som. Dnes mi trvá najmenej hodinu, než nájdem vhodnú polohu a keď už ju mám, musím vstať a ísť na záchod.“

 „Mne chýba nočné túlenie sa s manželom. Kým on mrzne, mne je stále horúco, tak ja na seba prehodím iba prikrývku a on sa zababuší do dvoch paplónov. Nehovoriac o tom, že sa potrebujem obložiť vankúšmi, aby mi bola ako-tak pohodlne. Medzi nami je toľko vecí, že jednoducho reálne nemôžem spať v jeho náručí ako kedysi.“

5. Vysoké topánky

Ktorá žena by sa necítila krásna v lodičkách? V tehotenstve však aj zaryté „podpäťáčky“ obvykle musia prejsť na pohodlnejšiu obuv, aby uľavili nohám a chrbtici. Nájdu sa aj budúce maminy riadiace sa heslom „pre krásu všetko,“ no či im to stojí za to, vedia len ony.

„Naozaj, ale naozaj mi neskutočne chýba moja zbierka vysokých topánok, do ktorých sa predtým moja malá nôžka bez problémov zmestila. Teraz musím nosiť škaredé neforemné tenisky, ktoré neznášam, no do iných sa nevojdem. Som z toho úplne chorá.“  

„Nohy sa mi nafúkli a vôbec nevyzerajú v roztomilých topánkach dobre. Radšej nosím tenisky a žijem sprostredkovane cez všetky sexi nohy ľudí, ktoré si všímam každý deň.“

„Na kamarátovej svadbe som musela byť v žabkách, do iných topánok sa mi noha nezmestila. Keď si pozerám fotky, dobre sa na tom bavím.“

6. Sexi pocit

Mužovi sa obvykle tehotné telo jeho partnerky páči a je pre neho sexi, no mnohé ženy sa tak často necítia. Pripadajú si neforemné, tučné a celkovo škaredé.

„Som veľká ako veľryba, nič na mne nie je proste sexi.“

 „Ja sa teším na čas, keď vstúpim do miestnosti a všetky oči budú na mne. Ale nie preto, lebo mám pred sebou veľké brucho, ale pre to, lebo budem znovu sexi.“

 „Prežila som 95 percent času v poslednom trimestri v jednom veľkom pyžame, lebo to bol jediný kus oblečenia, v ktorom som sa cítila pohodlne. Sexi to určite nebolo.“

 „Chýbajú mi moje tango nohavičky. Neznášam tieto babičkovské strihy, ktoré sú v tehotenstve tak pohodlné.“

7. Sex

Mnohé budúce maminy si musia na istý čas sexuálny život odoprieť. No ani tie, ktorým doktor sex nezakázal, sa často nedokážu uvoľniť ako pred tehotenstvom.

„Veľmi mi chýba sex s manželom. Môj sexuálny apetít je v poriadku, ale obaja máme obavy, že by sme mohli ublížiť bábätku.“

 „Byť obmedzená na jednu polohu, v ktorej nám to teraz funguje, nie je žiadna sranda.“

„Máme síce s manželom sex, ale je to úplne iné ako predtým, necítim to isté. Úprimne, je to skôr nepríjemné, nespontánne  a proste vôbec nie sexi.“

8. Pocit sily a nezávislosti

Tehotné ženy si nemôžu dovoliť robiť všetko tak ako predtým – musia byť opatrné pri dvíhaní bremien či pri športovaní. Okrem toho, ľudia ich často vnímajú ako keby boli choré a správajú sa k nim tak.

„Prekáža mi, že ma okolie nevníma ako silnú a nezávislú, stále mi chcú všetci pomáhať a to aj pri veciach, s ktorými nemám ani najmenší problém.“

 „Chýba mi, že nie som schopná udržiavať byt v takej čistote ako predtým. Jednoducho nemám toľko energie na drhnutie podláh a umývanie okien.“

 „Chýba mi moja čistá myseľ. Odkedy som doma, veľa som zabudla. A zabúdam stále viac. Cítim sa ako menej inteligentná a nezávislá.“

„Veľmi mi prekáža, keď príde na návštevu moja rodina a zatiaľ čo ja musím sedieť, oni mi upratujú a varia. Pomôže m to síce, ale necítim sa pri tom vôbec dobre.“

9. Pocit byť videná

Stretávajú sa s tým mnohé tehotné ženy a novopečené maminy – ľudia sa nezaujímajú o ne, ale o to, ako rastie bruško, či bábätko kope, ako dopadol ultrazvuk. Rovnako aj po narodení bábätka ľudí zaujíma najmä ako sa má ono,  nie mamička.

„Chýba mi, že blízki sa nezaujímajú o moju osobu, ale o moje tehotenstvo.“

 „Každý predpokladá, že keď som tehotná, nebudem chcieť ísť večer von alebo do kina. A keď mi volá mama, nespýta sa ako sa mám ja, ale ako sa má bábätko v brušku.“

 „Cnie sa mi za časmi, keď som vošla do miestnosti a ľudia sa pozreli na moju tvár, teraz sa pozrú najprv na moje obrovské brucho, až potom na tvár.“

10. Predtehotenské telo

Či sa nám to páči alebo nie, počas tehotenstva sa telo každej ženy zmení. Okrem brucha sa zväčšia prsia, môžu opuchnúť nohy, ruky, zväčšiť sa zadok či stehná. Niektorým tehuľkám sa zaguľatí tvár. Nepríjemnosťou je v istom období rast chĺpkov kdekoľvek na tele, pigmentové škvrny a podobne. Častou nepríjemnosťou je vznik strií, ktorým sa nedá úplne zabrániť.

„Chýba mi objímať sa ako normálny človek. Keď chcem objať môjho sedemročného syna, musím sa postaviť bokom, lebo pre brucho to jednoducho nejde.“

 „Strašne mi chýba môj roztomilý malý pupok.“

„Cnie sa mi po úprimnom hlasnom smiechu, ktorý mám tak rada. Teraz sa nemôžem zasmiať bez toho, aby som si necvrkla, tak sa smiechu radšej vyhýbam.“

„Vždy som chcela mať veľké prsia, teraz sa mi zväčšili z A na C a už túžim, aby boli preč. Vyzerám ako keby som v nich pašovala melóny.

11. Kontrola nad emóciami

Tehotenské hormóny veľmi ovplyvňujú psychiku a tak je bežné, že tehuľky sú z ničoho nič podráždené, nervózne, rozcitlivené či až príliš veselé.

„Veľmi často plačem. Keď som smutná, aj keď som veselá.“

„Veľmi mi prekáža, že som takmer permanentne nevrlá. Predtým som taká nikdy nebola, naopak patrím k tolerantným ľuďom.“

12. Káva

Kávy sa nemusíme počas tehotenstva vzdať úplne, no určite je potrebné jej pitie obmedziť maximálne na dve šálky. Okrem toho, že vedci stále nemajú úplne jasno v tom ako vplýva na plod, má aj močopudné účinky, vďaka ktorým sa odplavuje z organizmu tehotnej ženy kalcium a ďalšie živiny ešte skôr ako ich telo absorbuje. Vplýva tiež na to, že nálada vám môže kolísať ešte viac.

„Vypila som každý deň päť káv, je pre mňa utrpením dať si dve normálne alebo tri slabšie. Nie je to dosť ani tak, ani tak.“

 „Nedokážem žiť bez energetických nápojov. Občas musím podviesť samu seba a vychutnať si ho, lebo by som sa zbláznila.“

Fotogaléria


Foto: flickr.com
Zdroj: babycenter.com

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia