Moderné upratovanie verzus triky našich babičiek

Moderné upratovanie verzus triky28.04.2018 |

Chodíte do práce, popri tom sa staráte o deti a na domácnosť vám nezostáva čas? Skúste skombinovať osvedčené triky z minulosti s pár súčasnými ťahmi.

V minulosti bolo zvykom, že ženy zostávali doma, aby sa starali o deti a domácnosť. Dnes však chodí väčšina žien do práce a starostlivosť o domácnosť a deti zvláda popri tom. Logicky preto hľadáme cesty, ako si upratovanie uľahčiť a urýchliť. Napadlo vám niekedy, ako by dopadol súboj moderných metód upratovania zoči-voči dobrým radám našich starých mám? Triky z minulosti sú osvedčené, ale ak k nim pridáte zopár súčasných ťahov, môžete upratovací čas ešte viac skrátiť.

Okná ako obrázok

Umývanie okien patrí k menej obľúbeným disciplínam, ale dobrý výsledok zaručene poteší každé oko a domácnosť naplní nielen svetlom, ale i pocitom čistoty. Pred érou čistiacich prostriedkov bolo zvykom umývať okná pomocou teplej vody s trochou octu, ktorý okná odmastí.

Ak musíte riešiť problém s plesňami, odporúčal sa destilovaný ocot, ktorý zabíja až 82 % baktérií. Nalejte ho do rozprašovača a nastriekajte ním inkriminované miesta. Problémy s jeho zápachom, ktorý však po pár hodinách sám vyprchá, môžete vyriešiť pridaním pár kvapiek éterického oleja.

Pre odstránenie skutočne zašlej špiny je niekedy treba vyvinúť hrubšiu silu a to unaví. Preto existuje alternatíva – saponát a stierka. Náročný a zdĺhavý proces, zvlášť ak máte doma veľké okná. V modernom poňatí sú pomocníci na upratovanie ešte ďalej a skvelým asistentom môže byť elektrický vysávač na okná. 

Podlahy

V obchodoch je enormné množstvo mycích prostriedkov s čistiacim účinkom každého druhu. V minulosti však taký výber nebol a spoľahnúť sa muselo na to, čo bolo dostupné, trebárs osvedčený ocot. Štvrť šálky na jeden kýbeľ teplej vody môžete použiť na všetky druhy podláh. Teda skoro na všetky. Drevu a mramoru táto zmes viac uškodí, než prospeje. Na ne je lepšie zakúpiť špeciálne určené produkty.

Pokiaľ chcete docieliť lesk drevených podláh bez leštenia, skúste čierny čaj. Urobte si čajový odvar, ktorým podlahu zľahka prejdete, nechajte uschnúť, a potom vytrite vodou. Nech už použijete akýkoľvek prostriedok, dôležité je tiež príslušenstvo, ktoré k upratovaniu zvolíte. Roky sa používala metla obmotaná mokrou handrou alebo gazdinka rovno pokľakla a nástrojom jej boli holé ruky a handra. Dnes si môžete vytieranie uľahčiť kvalitným mopom.

Kúpeľňa, kuchyňa

Hojne používaným pomocníkom našich babičiek bola jedlá sóda. Stačí zmiešať päť lyžíc sódy bikarbóna s piatimi lyžicami vody a vznikne univerzálna čistiaca pasta, ktorú môžete aplikovať na pripečený sporák, nechať pôsobiť, a potom vydrhnúť hubkou. Zmes môžete použiť i na umývanie vane, umývadiel alebo drezu. Na záver zotrite uvoľnenú špinu navlhčenou handričkou. Dnes existujú handričky vyvinuté z mikrovlákien s  technológiou aktívnej absorpcie zanechávajúcej povrch hygienicky čistý i bez použitia chémie.

Ocot a jedlá sóda sú skrátka zázraky, vďaka ktorým môžeme šetriť životné prostredie. V neposlednom rade i miesto, ktoré vám v skrinkách zaberajú špecializované čistiace prostriedky. S pomocou moderného náčinia v podobe mikrohadričiek, hubiek, kefiek, mopov a ďalších ale môžete ušetriť prácu i čas.

Staroba radám na pravdivosti neuberá, ale moderní pomocníci šetria prácu a čas. Ideálnym spojením je preto skombinovať overené staré a fungujúce nové postupy.

{{ poll.title }}

  • {{ question.text }} *
  • Vyhodnotenie
    Úspešnosť
    {{ succeeded.percent }}%
    Počet správnych odpovedí
    {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}

Prečítajte si tiež:

Päť rád, ako naučiť dweti, aby vám pomáhali

18 rodičovských vychytávok, ktoré vám uľahčia život

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com, Vileda
Zdroj: az

Ďalšie články

Feminity

Zdravie

Diskusia