5 rád ako naučiť deti, aby vám pomáhali

5 rád ako naučiť17.05.2017 |

Upratovanie detí. Večná téma. Dom konečne stíchne, deti zaspia, vy padáte od únavy, ale všade vládne neporiadok. Kto by to nepoznal?

Kam sa pozriete, po zemi sa váľa oblečenie a hračky. Ľutujete sa, že ste na všetko sama, nikto vám nepomôže. Najradšej by ste všetko schytili a šmarili do koša. Nie ste v tom však sama. Väčšinou je to v každej domácnosti rovnaké. Deti sa radšej hrajú ako upratujú. Dá sa to však zmeniť. Pomalými krôčikmi viete naučiť deti upratovať. Už dvojročné dieťa je schopné pochopiť, že hračky sa samé neupracú. Ako na to?

5 spôsobov ako naučiť deti pomáhať v domácnosti

1. Pripravte si zoznam úloh, ktoré môžu vykonávať deti vzhľadom na ich vek. Tým, že im už v rannom veku zadáte úlohy, ktoré treba urobiť, ich naučíte zodpovednosti. Zároveň pochopia, že nič nie je zadarmo, a ak chcú niečo dosiahnuť, musia tvrdo pracovať. Nezabudnite však, na začiatku musíte byť trpezliví, chvíľku potrvá, kým sa to deti naučia. Nakoniec však budete milo prekvapení, keď svoje činnosti, budú vykonávať automaticky bez toho, aby ste ich na to upozornili.

2. Za úlohy by ste im nemali platiť. Mali by to robiť preto, že sú aktívnou súčasťou rodiny. Avšak ak si nájdu prácu mimo domova, pokosia susedovi trávnik, vyvenčia psa, môžu zato dostať zaplatené. Naučia sa tak, ako hodnotu majú peniaze. Najprv si však musia splniť povinnosti doma.

3. Buďte pre nich príkladom. Z činov sa naučia viac ako zo slov. Ak čakáte, že si ráno sami od seba ustelú svoje postele, robte to aj vy. Ak to neurobíte, môže ich to zmiasť a nebudú vedieť, čo je správne.

4. Rozprávajte sa deťmi o tom, čím chcú byť, keď vyrastú. Je pravdepodobné, že svoj názor niekoľkokrát zmenia, ale prinesie to skvelú diskusiu o rôznych typoch zamestnania. Pozrite si spoločne videá s rôznymi povolaniami a rozprávajte sa o tom, prečo si ich ľudia vybrali, čo ich k tomu viedlo. Naučia sa, že každé zamestnanie je dôležité.

5. Ak vykonávajú prácu nad rámec svojich povinností, nezastavte ich. Dôverujte im a pochváľte. Príležitostne ich odmeňte zmrzlinou, alebo zákuskom. Povedzte im, že si vážite ich snahu a ochotu pomôcť.

Prečítajte si tiež:

Triky, ako naučiť deti po sebe upratovať

Deti zapájajte do domácich prác odmalička

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: pp

Ďalšie články

Diskusia