7-krát, prečo chodiť barefoot

7-krát, prečo chodiť barefoot
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2019-09-02 12:30:01 |

Ľudské nohy je zložená z mnohých väzov, šliach, kostí a svalov. Sú dokonale schopné niesť celé telo a chodidlá sa vedia prispôsobiť zemskému povrchu.

Domorodé kmene, ktorým ako bežecké "topánky" stačil kus pneumatiky vyrezaný podľa tvaru nohy denne zabehli takmer naboso aj desiatky kilometrov. V žiadnom archeologickom objave či vykopávke týchto ľudí neboli zaznamenané žiadne známky poškodenia nôh. Štúdie Daniela Liebermana, profesora ľudskej evolučnej biológie na Harvardskej univerzite naznačujú, že ľudia, ktorí chodia či behajú naboso alebo používajú minimálnu obuv, spotrebujú menej energie. Totiž, aj keď sa to nezdá, niektoré topánky sú skutočne ťažké.

Barefoot čiže bosá chôdza zažíva v poslednej dobe veľký boom. Kúzlo chôdze bez topánok objavuje čoraz viac ľudí a jej priaznivé účinky na sebe pocítite naozaj rýchlo. Bosé chodenie neznamená len chodiť úplne bez topánok, aj keď aj to je samozrejme možné. Podľa „bosonožcov“ sú funkčné topánky také, ktoré v podstate slúžia len ako ochranný obal pre chodidlo, aby sa neporanilo. Tieto topánky sú len akousi druhou kožou a nebráni chodidlu v jeho prirodzenom pohybe, pri ktorom sa do akcie zapoja svaly, kĺby a úpony nielen samotného chodidla, ​​ale aj celých nôh.

Kým prvé "bosé" topánky čiže barefoots pripomínali čosi ako spevnené ponožky, s každým prstom oddeleným, postupne sa k nim pridali aj klasické Barefoot, ktoré vyzerajú ako normálna obuv, ale ich podrážka je naozaj extrémne tenká.

Zdravý životný štýl mamy aplikujú nielen na sebe, ale aj na svojich ratolestiach. A od chôdze v bosých topánkach je už len krôčik k úplnej chôdzi naboso. Na tom, že tento spôsob pohybu je našim nohám a celému telu naozaj prospešný, sa zhodujú fyzioterapeuti.

Ako je to u detí?

Chôdza naboso pomáha dieťaťu s obratnosťou, pretože sú schopné používať prsty na nohách. Barefoot deťom pomáha tiež k správnemu držaniu a k rovnováhe tela, pretože ich mozgy dostávajú viac „správ“ prostredníctvom svojich senzorických systémov. Na chodidlách sa nachádzajú aj reflexné zóny, ktoré pri stimulácii pomáhajú udržiavať vaše deti zdravé, čo zase zlepšuje ich imunitný systém. Topánky držia chodidlá tak pevne, že chodidlo sa stáva pasívnym a stráca schopnosť pružnosti.

Kacie Flegal, špecialistka v pediatrii, písala o optimálnom vývoji mozgu a nervového systému u bábätiek a batoliat, pričom uviedla, že bosá chôdza má obrovské výhody pre dieťa. „Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako motivovať proprioceptívny a vestibulárny systém, je nechať naše deti chodiť naboso a to v maximálnej možnej miere.“

Samozrejme, že kde sú prívrženci, sú aj odporcovia. Veľká časť ortopédov zastáva názor, že detské chodidlo potrebuje pevnú oporu, ktorú mu dodá jedine kvalitná vystužená topánka, pokojne aj s ortopedickou stielkou. Tvrdia, že už u trojročných detí sa stretávajú s tzv. plochou nohou. Naopak ,fyzioterapeuti a zástancovia chôdze naboso oponujú, že pevná topánka je to najhoršie, čo môžeme detskej nohe urobiť.

Bosá chôdza telu svedčí, ale musí sa prevádzať správne, podľa určitých pravidiel. Pokiaľ má byť bosá chôdza užitočná, vyrazte do lesa, na lúku či na piesok. Chôdza po mäkkom machu, ihličí, tráve alebo morskej pláži urobí nohám naozaj dobre.

Behanie či chodenie v Barefoot zmení vaše vnímanie chôdze, začnete prirodzene používať došľap cez prednú časť nohy a zapájať prsty, ktoré v klasických topánkach zaháľajú. Pre telo je to spočiatku šok. Odborníci radia chodiť prvých niekoľko týždňov v bosých topánkach menšie trasy. Prinášame vám 7 dôvodov, prečo to skúsiť.

1. Vďaka barefoot sa budete cítiť lepšie a v súlade s prostredím.

2. Chodenie naboso si vyžaduje prácu navyše a zvyšujú sa nároky na chodidlá, srdce a pľúca, čo vedie k zvýšenému spáleniu kalórií.

3. Chodenie naboso zlepšuje rovnováhu, zvyšuje sa pružnosť a posilňujú sa lýtkové svaly a achillove šľachy.

4. Vďaka bosým chodidlám môžete aj bežať rýchlejšie, pretože vo väčšej miere aktivujete malé svaly bedier, nôh a členkov.

5. Chôdza naboso vám pomôže vyvinúť flexibilnejšie, pohodlnejšie a prirodzenejšie tempo chôdze, pretože celé telo je rovné.

6. Aktivuje svaly, ktoré sú zodpovedné za rovnováhu a koordináciu.

7. Keď si zvyknete na bosé chodidlá, postupne začnete prebúdzať inak spiace svaly nôh. Týmto spôsobom môžete výrazne zlepšiť okysličenie krvi, krvný obeh, imunitné reakcie a dokonca znížiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, všetkého veľa škodí. Ak máte možnosť, nechajte dieťa chodiť čo najviac bosé - samozrejme po vhodnom povrchu, no bosú chôdzu kombinujte aj s chodením v topánkach. 

{{ poll.title }}

 • {{ question.text }} *
  Zdroj: {{ question.image_resource }}
  Otázka môže obsahovať viac správnych odpovedí
  {{ question.context }}
 • Vyhodnotenie
  Úspešnosť
  {{ succeeded.percent }}%
  Počet správnych odpovedí
  {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}
Zdielaj výsledky kvízu

Prečítajte si tiež:

Toto sú dve hlavné veci, na ktoré by ste mali u školáka dbať

Ploché nohy u detí: Kedy to treba riešiť s odborníkom?

 

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/kch
Zdroj: feelboosted.com

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia