Maternica na prenájom: Za náhradné materstvo hrozí v Taliansku basa

Maternica na prenájom: Za
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-07-28 18:30:00 |

Talianski zákonodarcovia v stredu podporili návrh zákona o rozšírení zákazu náhradného materstva aj na páry, ktoré ho vyhľadajú v zahraničí. Návrh zákona schválila Poslanecká snemovňa 166 hlasmi za a 109 proti. Teraz bude o návrhu hlasovať Senát, horná komora parlamentu.

Podľa legislatívy z roku 2004 každému, kto sa v Taliansku zapojí do náhradného materstva, hrozí väzenie na tri mesiace až dva roky a pokuta od 600-tisíc eur do jedného milióna eur. Kritici považujú rozšírenie zákazu aj na zahraničie za protiústavné. Vládna poslankyňa Elisabetta Gardiniová v stredu odsúdila náhradné materstvo ako "maternicu na prenájom", ktorá "poburuje dôstojnosť žien a pošliapava práva detí".

Správy z médií naznačujú, že prevažnú väčšinu záujemcov tvoria bezdetné heterosexuálne páry. Nový návrh však vyvolal poplach aj medzi LGBTQ aktivistami, ktorí varovali pred narušením občianskych práv. Meloniovej pravicovú vládu kritizujú aj za to, že sa namiesto riešenia skutočných problémov venuje veciam, ktoré dokáže ľahko presadiť v parlamente. Nepripomína vám to trošku inú krajinu v Európe? Problém náhradného materstva súvisí s chýbajúcim zákonom, ktorý by uznával deti párov rovnakého pohlavia. V ich rodných listoch je zapísaný iba biologický rodič a v prípade registrovaného partnerstva to ich reálnych rodičov núti absolvovať zdĺhavý a nákladný proces adopcie.

Samosprávy v niektorých mestách vrátane Milána, Turína a Padovy tiež registrovali deti párov rovnakého pohlavia počaté v zámorí prostredníctvom náhradného materstva. Smernica ministerstva vnútra z marca to však obciam zakázala a mená druhého z rodičov sú odvtedy vymazávané z mestských registrov. Páry rovnakého pohlavia môžu v Taliansku uzavrieť civilné zväzky, ale nemôžu sa sobášiť ani adoptovať deti. Asistovaná reprodukcia, pri ktorej sa používa darované vajíčko alebo spermie, je legálna iba pre heterosexuálne páry, nie pre páry rovnakého pohlavia alebo slobodné ženy. Kam kráčaš, ľudstvo?


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: TASR

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia