Nočný kašeľ u detí vylieči med!

Zdroj: Thinkstock.com
Jeseň je typická zvýšeným výskytom vírusových ochorení dýchacích ciest. Deti potom cez deň veľa smrkajú a v noci zo zatekania hlienov kašľú. Pomôžte im sladučkým medom!
Nepatríte k tým rodičom, ktorí hneď pri prvých soplíkoch a kašli dávajú dieťaťu sirupy či tabletky z lekárne? Ak sa snažíte chorobu zachytiť už v začiatkoch prírodnými prostriedkami, toto určite vyskúšajte. Stačí dieťaťu pred spaním podať 1-2 kávové lyžičky medu!
Účinky medu dokázali izraelskí vedci aj v štúdii, v ktorej sledovali 300 detí od 1 do 5 rokov. Všetky boli choré - mali nádchu a nočný kašeľ. Ani jedno nemalo astmu alebo zápal pľúc. Vedci ich náhodne rozdelili do štyroch skupín, z ktorých tri skupiny dostávali 2 čajové lyžičky medu pol hodinu pred spaním (med sa v jednotlivých skupinách líšil iba príchuťou) a štvrtá skupina dostávala napodobeninu medu podobnej konzistencie aj chuti. Zatiaľ čo u všetkých detí došlo k zlepšeniu kvality spánku a sily a frekvencie kašľa, zlepšenie u detí, ktoré dostávali med, bolo omnoho výraznejšie.
Možných mechanizmov účinku na zastavenie kašľa je niekoľko:
- antioxidačné a antimikrobiálne účinky medu
- sirupovitá konzistencia medu spôsobuje zvýšenú tvorbu slín a teda aj zvýšené zvlhčovanie a ochranu slizníc
- vplyv na nervové zakončenia spúšťajúce kašeľ
Upozornenie: Med môžu konzumovať deti až od ukončeného 1. roka. U detí trpiacich alergiou alebo astmou sa treba poradiť s imunológom.
Rady babičiek na udržanie zdravia u detí
Ak ste schopní zniesť cibuľovú arómu, pridajte k medu pred spaním aj cibuľu. Nie, dieťatko ju nemusí jesť, stačí ju rozkrojiť na niekoľko častí a umiestniť v izbe, kde spí, napríklad v plátennom vrecúšku. Cítiť ju budete ešte ďalší mesiac, no naozaj dokáže kašeľ krásne utlmiť.
Prečítajte si tiež:
Poradíme vám, ako zvládať "jesenné" ochorenia
Citrónová voda: Dospelým pomáh, čo však robí s deťmi?