Tejto chyby sa vyvarujte: Z ľaváka nikdy nerobte praváka!

Tejto chyby sa vyvarujte:13.08.2016 |

Svet preferuje pravákov. Ľavákov je totiž menej. Tvoria 10 až 15 percent zo svetovej populácie. Napriek tomu je veľkou chybou nasilu sa snažiť urobiť z ľaváka praváka.

Dnešný deň, 13. august, je Medzinárodným dňom ľavákov. Keďže ich je menej, musia sa prispôsobiť pravorukému svetu v mnohých každodenných rutinných záležitostiach, akými sú napríklad ovládanie kľučiek na dverách, otváranie dverí na autobusoch, používanie počítačovej myši či stolovanie v reštauráciách. Dospelí ľaváci sa rokmi skúseností na tieto činnosti adaptujú. Svet pravákov však býva plný zmätku práve pre ľavoruké deti.

Je vaše dieťa ľavák?

„Väčšinou sa dominancia ruky vyhraní medzi piatym a šiestym rokom života dieťaťa. Rozhodne nie je dobré písať, či kresliť oboma rukami či preučovať ľaváka na praváka," zdôrazňuje špeciálna pedagogička Mgr. Světlana Drábová.

I keď násilné preučovanie ľaváka na praváka je už viac-menej minulosťou, detskí ľaváci vystavení mnohým nedorozumeniam a zmätočným situáciám. Chybu robia rodičia, ktorí intuitívne podávajú malému ľavákovi veci do pravej ruky alebo ukazujú, ako správne robiť nejakú praktickú činnosť pravou rukou. Ľaváci, ktorí sledujú rodičov a kamarátov, ako robia veci pravou rukou, sa ich často pokúšajú napodobniť, aj keď to pre nich nie je prirodzené.


Deti by mali vedieť držať ceruzku od 3 rokov


Ľavoruké dieťa a škola

S ďalšími ťažkosťami sa deti – ľaváci – stretávajú pri nástupe do školy. Učiť sa písať prvé písmenká atramentom je pre nich náročné a takmer vždy skončí s machuľou v zošite a zašpinením rúk. Problémy majú aj pri rysovaní, kedy nevidia na čísla a kvôli tomu sú často ich úlohy nepresné, prerušované alebo kostrbaté. Ľavákom sa v škole podobne nedarí ani v kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov či strúhaním ceruziek. Celková nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny dosah na psychiku dieťaťa. Nepomáhajú ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malými ľavákom písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky než praváci.

 

Ako uľahčiť malým ľavákom školské povinnosti

Keď dieťa začína svoju povinnú školskú dochádzku, malo by už byť jednoznačné, či je ľavák alebo pravák, pretože jeho nerozhodnosť by mu mohla spôsobiť nemalé problémy pri písaní prvých písmeniek, rysovaní, napĺňaní kreatívnych úloh a celkovej manipulácii so školskými pomôckami. Dieťa uistite, že byť ľavákom je úplne normálne, že niektorí píšu viac pravou rukou a iní ľavou. Dôležitá je trpezlivosť, aby sa necítilo pod tlakom. Aby bol pobyt v škole pre ľaváka príjemný, mal by sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.

V súčasnosti existuje celé portfólio produktov pre ľavákov, ktoré nájdete aj v klasických papiernictvách – od ceruziek, pier, farbičiek až po strúhadlá, pravítka a nožničky. Nájdite si čas a nakúpte drobcovi poctivo ľavoruké pomôcky. Široký výber školských pomôcok pre ľavákov ponúka napríklad značka STABILO.

 

Známi ľaváci:

Politici: Julius Caesar, Johanka z Arku, Ludvík XVI., Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro.

Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.

Priemyselníci a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.

Skladatelia: Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.

Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.

Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.

Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.

Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.

Prečítajte si tiež:

Takto jednoducho naučíte dieťa kresliť

Naučte deti kresliť vďaka číslam

Fotogaléria


Foto: redakcia
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia