Môže šesťročné dievča POSTRÁŽIŤ trojročného brata? TOTO by ste mali vedieť

Môže šesťročné dievča POSTRÁŽIŤ
Ilustračné foto. ZDROJ: gettyimages
Zdroj: gettyimages.com
2023-09-01 19:00:00 |

Moja vnučka Ela ide už o pár dní do školy a musím povedať, že je veľmi šikovná aj zodpovedná a poslušná. Doteraz som brávala ju aj jej trojročného brata do obchodu so sebou, hoci to máme necelých desať minút autom. Ísť nakupovať s obomi deťmi je ale pre mňa celkom náročné, tak rozmýšľam, že by som ich na tú polhodinku nechala doma samých. Bojím sa ale, či to nie je priveľké riziko.

„A čo si myslíte vy?“ pýta sa psychologička Katarína Filasová. „To totiž môžete vyhodnotiť len vy ako jej babička. Každé dieťa je totiž iné. A nielen to staršie, ale aj to mladšie.

Takže vy potrebujete mať tie deti zmapované, vedieť ako fungujú a podľa toho sa rozhodnúť, či takúto situáciu môžete považovať za bezpečnú, alebo medzitým, čo dobehnete na nákup, tak podpália dom. Ja by som to robila postupne.“

Filasová vysvetľuje, že by ich najskôr nechala samotné vo vedľajšej miestnosti a chvíľkami by ich pozorovala, tiež by Ely opýtala, či sa na to cíti a ak áno, tak potom by skúšala postupne odbiehať na pár minút.

„Ale, ako hovorím, nie je to otázka veku, ale skôr povahy dieťaťa a tiež toho na čo je zvyknuté, čo sa už naučilo a to musíte všetko vziať do úvahy.

Na jednej strane je dôležité deti nechať aby sa o seba starali, na druhej potrebujeme vyhodnotiť, či situácia, v ktorej sa tým dieťa ocitne, nie je skutočne nebezpečná a potom ho potrebujem ochrániť.“

 Psychologička prízvukuje, že je to ale zároveň individuálne meradlo každého, čo ešte vyhodnotí ako bezpečné a čo už nie. Ono vždy treba s istou mierou nebezpečenstva počítať, nikdy ho neelimitujete úplne.

 


Autor: © Zoznam/sv

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia