Rodička odmietala rúško aj test na COVID-19, UNLP Košice avizuje právne kroky

Rodička odmietala rúško aj26.10.2020 |

Rodička v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice si odmietala dať rúško a absolvovať test na ochorenie COVID-19. Personál k nej napokon pristupoval v ochranných oblekoch a pôrod prebehol bez komplikácií.

UNLP podľa Moniky Kriškovej z komunikačného oddelenia podnikne právne kroky. Na zdokumentovanie situácie pre nerešpektovanie opatrení pri ohrození verejného zdravia privolali políciu.

Ženu prijali na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v piatok (23. 10.) večer, pričom odmietla akceptovať obmedzenia súvisiace aj so zabezpečením ochrany iných pacientov a zdravotníckeho personálu. "Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení, pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť," uviedla Krišková. Pacientka podľa jej slov celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní 'nenosenia rúška' a podobne," spresnila UNLP. Dodala, že rodička odmietla aj možnosť jej prijatia bez testu na nový koronavírus s tým, že z dôvodu preventívnych opatrení bude izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch.

Podľa nemocnice bola situácia mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre pacientku a jej dieťa, ale aj pre zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom.

"V nočných hodinách sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na piatom poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko-epidemiologickom režime," dodala Krišková s tým, že pacientka v nedeľu (25. 10.) porodila zdravé dieťa.

Podľa nemocnice právna zástupkyňa rodičky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov.  "Uvedomujeme si, že narodenie dieťaťa, pôrod, patria medzi jedinečné a neopakovateľné životné udalosti v živote matky, otca, rodiny a blízkych. Nemocnica sa však musí so stopercentnou odbornosťou postarať o všetkých pacientov, rešpektujúc pritom núdzový stav a opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré boli vydané v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19," uviedol v pondelok výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Lekári a zdravotnícky personál postupovali podľa nemocnice s maximálnou odbornosťou a profesionalitou, s úsilím chrániť matku a jej dieťa, ale aj ďalšie pacientky a ich deti. Nemocnica zároveň zdôraznila, že nikto zo zdravotníckych pracovníkov rodičke neuviedol, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na ochorenie COVID-19. Takéto tvrdenie zverejnené na sociálnych sieťach označila UNLP za lož. Pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude samostatne umiestnená spolu so svojím dieťaťom. "Aj napriek jej postoju a neochote rešpektovať nariadenia ÚVZ nosiť rúško jej personál poskytol potrebnú zdravotnú starostlivosť v osobitnom režime, pri dodržaní všetkých preventívnych epidemiologických opatrení," uviedol riaditeľ.

Krišková ďalej v pondelok popoludní informovala, že zamestnanci neonatologického oddelenia v súčasnosti poskytujú matke a dieťaťu naďalej odbornú starostlivosť. Matka umožnila spraviť dieťaťu štandardné novorodenecké vyšetrenia, odmietla však realizovať u dieťaťa test na ochorenie COVID-19, napriek podrobnému poučeniu o možných následkoch ošetrujúcou lekárkou. Zároveň odmietla podpísať informovaný súhlas, respektíve podpísať, že s navrhovaným postupom lekára nesúhlasí.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia