Väčšina rodičov pozná svoje deti veľmi dobre

Väčšina rodičov pozná svoje
Ilustračné foto
Zdroj: Nadácia pre deti Slovenska
2014-07-24 12:01:55 |

Popracovať na spoznávaní vlastného dieťaťa by mal na Slovensku každý dvadsiaty rodič. Vyplýva to z online testu, ktorý bol súčasťou edukačnej kampane Spoznaj svoje dieťa.

Za predpokladu, že rodičia vypĺňali test úprimne, možno konštatovať, že až 86 percent z nich pozná svoje dieťa veľmi dobre a sú skvelými rodičmi. Takmer deväť percent rodičov si nie je istých, či presne vedia, po čom ich dieťa túži, nad čím premýšľa, alebo čo zažíva v škole a medzi kamarátmi. Tesne za nimi sú rodičia (5,5%), ktorí by mali na svojom vzťahu s deťmi zapracovať. 

Takéto výsledky priniesla edukačnú kampaň Nadácie pre deti Slovenska, ktorú spustila pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Jej cieľom bolo poukázať na potrebu osvojenia si životných zručností ako cesty k rozvoju individuálnej osobnosti dieťaťa. „Po úspechu minuloročnej edukačnej kampane Viac miesta pre deti Nadácia pre deti Slovenska opäť rozvírila debatu o potrebách detí. Aj vďaka hravej a zaujímavej forme v podobe online testu sa do nej zapojilo počas mesiaca jún 1 403 rodičov,“ prezradila Martina Slušná z nadácie.

Základom je čas venovaný deťom

"Rodičovstvo sa neučí, rodičmi sa stávame tým, že sa nám dieťa narodí a tým, že sme aktívni vo vytváraní si vzťahu k svojmu dieťaťu," odkazuje rodičom v rámci kampane Spoznaj svoje dieťa školská psychologička Miroslava Adamík Šimegová. Iba vďaka otvorenému rozhovoru a času strávenému s vlastným dieťaťom rodič môže svojho potomka najlepšie spoznať. Podľa pedagóga z Katedry pedagogických štúdií na Trnavskej univerzite Martina Brestovanského sa často stáva, že sa rodičia zameriavajú iba na vybrané talenty. „Zaujíma ich, či vie spievať alebo tancovať. Ale existujú mnohé, aj skryté, talenty. Napríklad, že dieťa vie veľmi rýchlo povedať pointu vlastnej myšlienky. A aj to je druh talentu, ktorý možno ďalej rozvíjať.“

Problémom často býva, že rodičia sú viac a viac zaťažovaní pracovnými povinnosťami a nestíhajú vymýšľať pre deti rôzne aktivity, počas ktorých by zistili, čo ich dieťa skutočne chce. Niekedy však stačí aj málo. Možno aj spoločenská hra. Počas kampane vysvetľoval odborník na spoločenské hry napríklad i to, ako spoločenské hry rozvíjajú deti. „Každá hra má nejaké pravidlá a je dobré, keď sa deti učia, že všetko má svoje hranice a keď sa naučia, že podľa nich je dobré sa správať a myslieť. Rovnako dôležitá je aj prehra. Aj keď našim deťom zo srdca prajeme, aby vyhrávali, aby sa im v živote darilo, tak nevyhnutne nastanú momenty, keď sa tak nestane a budú čeliť niečomu náročnému a prehre samotnej,“ hovorí Peter Černák.

Podporujte svoje deti

Spoločnosť sa mení a menia sa i naše deti v nej. Sú iné, ako sme boli my. Sú samostatnejšie, istejšie, majú veľký potenciál, denne čelia meniacim sa vzťahom i hodnotám. Pri správnej podpore vedia veľmi presne formulovať svoje požiadavky, pomenovať svoje potreby, hľadať a navrhovať adekvátne, často invenčné a veľmi kreatívne riešenia, ako aj zapojiť sa do ich praktickej realizácie.

Práve podpora jedinečnej osobnosti dieťaťa je spôsob, ako ho pripraviť na život a urobiť z neho človeka, ktorý bude pevne stáť na nohách a zároveň kráčať v živote za svojimi snami. A k tomu si dieťa potrebuje osvojiť životné zručnosti. Dieťaťu je potrebné sa venovať, počúvať ho. Výsledky dosahované v škole by nemali byť jediným meradlom. Je dôležité si všímať, ako dieťa zvláda situácie v bežnom živote, ako reaguje na vyhranené situácie, či udržiava dobré vzťahy, alebo ako dokáže dosiahnuť svoje ciele.

Ak vás téma zaujala, viac informácií o kampani nájdete na www.spoznajsvojedieta.nds.sk, www.facebook.hodinadetom.sk.

 

foto. nds.sk
Zdroj: Nadácia pre deti Slovenska

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia