Máme jedinú tému – nášho syna: Čo ROBIŤ, keď sa už o ničom inom NEROZPRÁVATE?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-08-23 19:00:00 |

Neviem, prečo sa to stalo. V každom prípade chcem späť svoj vzťah, keď sme sa s Igorom vedeli porozprávať naozaj o všetkom. O tom, aký sme mali deň, čo chceme, kam smerujeme. Možno to bolo jednoduchšie o to, že sme mali jasnú budúcnosť. Manželstvo a deti.

Aj sme k nej kráčali. Svadbu sme si užili a keď sa nám narodil Sebastián, boli sme v siedmom nebi. A zrejme tam sa to všetko začalo. Zdalo sa mi samozrejmé, že prvé týždne po jeho narodení bol našou jedinou témou. Lenže ňou zostal aj po roku.

Iste, rozprávame sa o „prevádzkových“ veciach, ktoré sa týkajú chodu domácnosti, ale už o ničom inom. Myslela som si, že je to tým, že som so Sebastiánom sama doma a mám tak obmedzené témy na konverzáciu, ale keď sa snažím pýtať sa Igora na jeho deň v práci, na to, kam by sme mohli ísť na dovolenku, alebo čo by chcel robiť cez víkend, tak je podráždený a prakticky mi neodpovie.   

Keď si spolu vyjdeme len my dvaja, aby sme oživili náš vzťah, tak sa to väčšinou skončí hádkou. Už som úplne v koncoch. Neviem, ako zlepšiť našu komunikáciu a nájsť spoločné témy.

„A vás by čo bavilo robiť?“ Pýta sa psychiatrička  MUDr. Lucia Pacherová. „Máte nejaké sny? Skúste nájsť ďalší spoločný projekt okrem dieťaťa. Spoločný cieľ naozaj veľmi pomáha. Napokon túto skúsenosť máte aj z vášho vzťahu.“

Zamyslite sa nad tým, kde je problém

Odborníčka ešte radí zamyslieť sa nad tým, prečo sa manželia hádajú, keď sú sami. Čo je skutočný problém, že nevedia spolu normálne hovoriť?

„Keď sa človek háda, väčšinou bojuje za svoju pravdu alebo sa bráni, že on nie je zle. Tak sa skúste zamyslieť, čím vy podporujete hádku a čo by ste mohli urobiť inak?“

Podľa slov psychiatričky môže byť problém naozaj v tom, že ste so synom doma a máte akýsi pocit menejcennosti, že ste nejakým spôsobom vyčlenená zo spoločnosti, že vás zo svojej spoločnosti vyčlenil aj manžel. A potom máte potrebu sa brániť.

„Možno by pomohlo, keby ste s iniciatívou vyšli vy. Navrhnite, ako by ste vy chceli tráviť spoločný čas, hovorte o sebe, ako ste prežili svoj deň, nad čím ste rozmýšľali... Váš manžel môže byť podráždený aj z toho, že všetko nechávate na ňom, akoby ste nemali vlastný názor a boli úplne závislá len na ňom. A vám táto pozícia zrejme tiež nevyhovuje, a tak sa bránite... Z tohto kolotoča sa dá vystúpiť jedine tak, že sa začnete ukazovať taká, aká ste – so svojimi pocitmi, názormi, túžbami. A s rešpektom k názorom vášho manžela.“

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/sv

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia