Takto vybudujete imunitu školáka

Takto vybudujete imunitu školáka11.11.2017 |

Medzi najčastejšie kolektívne ochorenie patrí bežná viróza, angína, zápal priedušiek, spojoviek, zvukovodu či zápal stredného ucha. Všetky tieto ochorenia sa v škole šíria veľmi rýchlo.

Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Stačí nedostatočné vetranie priestorov, chytanie sa rovnakej kľučky od dverí a infekcia hneď preskočí z jedného dieťaťa na druhé.Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom, cez ktorý sa žiadne ochorenie nedostane. Tou najlepšou obranou je silná imunita.

Ako na ňu? 

Pozor začarovaný kruh!

Akonáhle vaše dieťa ochorie, je dôležité mu dopriať čas na rekonvalescenciu. Môže trvať aj 14 dní, kým sa dá jeho imunitný systém znovu do poriadku. Rekonvalescenciu ale v žiadnom prípade nepodceňujte, pokiaľ nechcete mať chorého školáčika znovu doma. Snažte sa preto neposielať vaše ratolesti do školy hneď na druhý deň po tom, čo doberú antibiotiká. Pokiaľ sa na dlhšie nemôžete uvoľniť z práce, skúste na opatrovanie prehovoriť babičku alebo nejakú kamarátku.

Dbajte na prevenciu

Počas zimy je vhodné podávať dieťaťu viac teplých pokrmov ako v lete. Začať môžete teplými raňajkami a na desiatu mu zabaliť namiesto čokoládových sušienok zavárané ovocie. „Je dobré začať deň ovsenou kašou. Cez noc namočíte ovsené vločky do studenej vody a ráno ich krátko povaríte. Podľa chuti môžete pridať troška mlieka, med či kúsky jablka a orieškov. Dieťa sa tým zahreje, dobre trávi a nemá dopoludňajšiu hypoglykémiu, ktorá vedie k zaspávaniu v škole. Na obed je vhodný silný vývar a druhé jedlo. Na večeru zasa teplá kaša,“ odporúča praktická lekárka Andrea Chromcová.

Vybavte domácu lekárničku

Vaše dieťa nemusí mať štyridsaťstupňové horúčky a ležať doma s antibiotikami. Niekedy stačí aj nepríjemný pocit v krku, ktorý tiež nie je radno podceňovať. Pre všetky prípady si vybavte na jeseň a zimu vašu lekárničku bylinkami.

„Pokiaľ vaše dieťa trpí opakovanými infekciami horných dýchacích ciest a nemôžete sa ich zbaviť, je možné využiť bakteriálne lyzáty, ktoré pomáhajú dieťaťu vytvoriť si imunitu. O vhodnom preparáte sa ale poraďte s vaším lekárom, pretože sú na recept,“ dodáva Chromcová.

Nepreháňajte to s kúrením

Na detskú imunitu má tiež významný vplyv teplota miestnosti, v ktorej sa celý deň pohybuje. Teplota vnútri vášho bytu či domu alebo v priestoroch školy by nemala presahovať 22°C. Na noc vyvetrajte izbu a už nezapínajte kúrenie. Pokiaľ máte doma príliš suchý vzduch, skúste prevesiť cez radiátor vlhký uterák alebo plachtu, aby sa z nich odparovala voda a vzduch sa zvlhčil.

Zamerajte sa na probiotiká

Zdravé črevá sú základom imunity, a preto je dôležité, aby sa v tráviacom trakte dieťaťa stále držali priateľské baktérie. Nielen, že napomáhajú dobrému tráveniu, ale pomáhajú tiež bojovať s nebezpečnými infekciami. Nezabudnite preto na jogurty so živými bakteriálnymi kultúrami či na špeciálne potravinové doplnky. „Ak dáte dieťaťu jogurt, tak nikdy nie priamo z chladničky. Mal by byť skôr izbovej teploty, inak mu zavaríte na bolesť v krku. Vhodné je jogurt zamiešať napríklad do teplej pohánkovej kaše. Toto odporúčanie platí aj pre dospelých,“ radí lekárka.

Dohliadajte na správnu hygienu

Hygiena rúk je pre ochranu pred vírusmi a baktériami veľmi dôležitá. Po ceste verejnou dopravou, pred jedlom a po použití toalety je nevyhnutné dôkladne si umyť ruky. Dajte však pozor na to, aby ste svoje dieťa neposielali umyť si ruky každú chvíľu. Rozumná hygiena je v poriadku, ale prehnaná snaha o sterilné prostredie môže naopak uškodiť. Detský imunitný systém musí prísť do kontaktu aj s mikróbmi, aby sa im dokázal brániť.

Prečítajte si tiež:

Toto dodrživajte a váš škôlkar bude zdravý ako repa

Toto urobí s vašim bábätkom polhodina vonku

 

 

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia