Dovolia Cifrovci svojim deťom televízor alebo tablet? Prístup Veroniky vás možno PREKVAPÍ

Dvojnásobná mamina a europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová sa rozhodla prehovoriť o aktuálnej téme, ktorú rieši väčšina rodičov – čas detí strávený pred obrazovkami. Aj keď to mnohí robia neradi, svoje ratolesťami niekedy zabavia len mobilom, tabletom alebo rozprávkou v televízore.
V najnovšom príspevku na Instagrame Veroniika otvorene priznala, že aj u nich doma je občas pohodlnejšie pustiť deťom rozprávku. „Kto má deti, asi to pozná. Zabaviť ich bez obrazoviek – niekedy by som radšej išla k zubárovi. Sama viem, aké lákavé je pustiť im video, aby som stihla dorobiť niečo do práce, alebo si na chvíľu vydýchla po celom dni, či sa aspoň nadýchla,“ napísala v úvode svojho príspevku.
Zároveň dodala, že sa svedomito snaží nájsť hranicu medzi praktickosťou a zdraviu prospešným prístupom. „Preto sa snažíme hľadať rovnováhu – obmedzovať čas pred obrazovkou, ale zároveň ho využiť zmysluplne. Kvalitný obsah, spoločné sledovanie a rozhovory o tom, čo vidia, považujem za kľúčové,“ priznala.
Pri Sárke boli prísnejší
36-ročná europoslankyňa prekvapila priznaním, že ich dcéra Sárka sa k obrazovkám dostala až po dovŕšení dvoch rokov. Mladší Šimon sa k tomuto trendu pridal skôr, keďže chce robiť všetko, čo jeho staršia sestra. Napriek tomu však nechcú ísť cestou prísnych zákazov, ale skôr nastavovať hranice a pravidlá. „Bežne pri pozeraní rozprávky nastavíme budík, ktorý, keď zazvoní, bez debaty vypíname,“ priblížila Veronika, čím možno dala tip aj iným rodičom.
Rovnako sa snažia deti zabaviť aj iným spôsobom, aby obrazovky neboli prvou a jedinou voľbou. Veronika spomína spoločenské hry – napríklad klasické „Hádaj, na čo myslím“ či „Meno, zviera, vec“. Tie vedia vyplniť čas v aute alebo pri čakaní na letisku, a zároveň môžu byť pre deti i rodičov príjemnou zábavou.
V situáciách, keď naozaj nič iné nezaberá (napríklad v reštaurácii), Veronika dovolí deťom pozrieť sa na fotky a videá v telefóne – deti si rady pripomenú rodinné chvíle a často sa to skončí vtipnou konverzáciou. S úsmevom však rodičom pripomína, aby dávali pozor, čo všetko majú v telefóne uložené, aby sa nedostali do nejakej nepríjemnej alebo trápnej situácie.
Prečo to vlastne riešiť?
V príspevku Veronika zdôrazňuje, že priveľa času pred obrazovkou môže mať podľa výskumov negatívny vplyv na vývoj, sústredenie a spánok detí. Odporúča knihu od Jonathana Haidta „Anxious Generation“, ktorá sa zaoberá vplyvom digitálneho sveta na novú generáciu detí a tínedžerov.
Každá rodina to, samozrejme, môže mať nastavené inak, no rozhovory o tom, ako s obrazovkami pracovať, môžu byť pre rodičov inšpiratívne. Veronika preto vyzvala svojich sledovateľov, aby si navzájom poradili.
Pod príspevkom sa objavilo množstvo zaujímavých komentárov, ktoré sa zväčša zhodovali v tom, že rodičia sa snažia svoje deti chrániť pred príliš dlhým pozeraním obrazoviek. Najdôležitejšie je nepodľahnúť tlaku spoločnosti, ktorá často prezentuje buď nulový screentime, alebo totálnu slobodu. Radšej si v rodine jasne nastavte hranice, ktoré budú vyhovovať vám aj vašim deťom.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%