Dieťatku neklesá HORÚČKA! Viete, kedy, AKO a v akom veku môžete robiť ZÁBALY?

Dieťatku neklesá HORÚČKA! Viete,
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.om
2023-08-28 19:00:00 |

Nočnou morou každého rodiča je nepochybne aj choré dieťa. Rodičov potrápia hlavne teploty. Obzvlášť vtedy, ak vysoké horúčky neklesajú ani po podaní lieku od teploty. Pediatrička MUDr. Denisa Jaššová radí rodičom, kedy a ako môžu dieťaťu začať robiť zábaly pri vysokých horúčkach.

Mnoho rodičov sa pri vysokých horúčkach dieťaťa určite pýta: Kedy a ako môže začať robiť zábaly? Podľa pediatričky MUDr. Denisy Jaššovej zábaly nerobíme, ak má dieťa teplotu medzi 38 a 38,5 °C. V prípade, že je dieťa spavé, umrnčané alebo bolestné, tak použijeme lieky, nie fyzikálne metódy.

"Horúčka je teplota nad 38,5 °C. Ak teplomer ukáže takúto hodnotu, nie je dôvod váhať a podať lieky na zníženie horúčky podľa hmotnosti (paracetamolové alebo ibuprofenové), zároveň v určitých prípadoch môžeme dieťatku dopomôcť aj fyzikálnymi metódami teplotu znížiť – omývaním vodou, zábalmi, vlažnou sprchou," upresňuje ďalej pediatrička.

Pozor si ale treba dávať, ak má dieťatko studené ruky a nohy. Vtedy zábaly nepoužívame a ani iné fyzikálne metódy. Kedy môže rodič začať robiť zábaly?

Ak ani po 30-tich minútach po podaní lieku teplota neklesá alebo ak vystúpi nad 39,5 °C. Nezabudáme ale ani podávať lieky proti teplote.

V akom veku môžete použiť zábaly?

Doktorka Jaššová v prípade dojčiat a batoliat do približne 2 – 3 rokov odporúča potieranie vlhkou tkaninou. Detičky môžu pri tom sedieť. U deti staršich ako 3 roky použijeme zábaly. Pre dieťa, ktoré už spolupracuje, je vhodná aj sprcha. Určite dieťatko nestresujeme a ak plače, dáme radšej zábal. 

Ako na jednotlivé typy zábalov?

1. Potieranie vlhkou handou
Deťom namočíme plienku do vlažnej vody, ktorá má približne 29 °C. Poriadne vyžmýkame a potierame hrudník a bruško. Keď je plienka teplá, celý proces zopakujeme. Malo by to byť približne 10 minút.

2. Zábaly

Na zábal môžeme použiť uterák, plienku alebo plachtu. Namočíme ju do vody, ktorá má približne 25 °C. Dôkladne ju vyžmýkame a obtočíme okolo trupu (hrudník, brucho aj slabiny). Zábal nedávame na čelo, predkolenie a chodidlá. "Obklad na čelo môže uľaviť od bolesti hlavy (pri teplote, ohorení), ale nepôsobí na zníženie teploty," dopĺňa pediatrička.

Dieťatko potom zakryjeme tenkou suchou prikrývkou. Dieťatko by sa nemalo veľmi prikrývať, pretože by sa narušil odvod sálajúceho tepla. Zábal može mať dieťako 10 minút a opakovať ho môžeme 3x alebo až do poklesu teplôt.

3. Vlažná sprcha

Dieťatko osrchujeme krátko vlažnou vodou a rýchlo osušíme. Nikdy nie studenou, pretože telo by začalo produkovať ešte viac tepla. Prikryjeme ho len suchou plachtou. Izbová teplota by mala byť primeraná.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia