Strašiak z minulosti: Európou obchádza nebezpečné ochorenie

Strašiak z minulosti: Európou
Príznaky šarlachu ÚVZ SR
Zdroj: ÚVZ SR
2023-06-16 18:30:00 |

Moja stará mama ako malé dievča dostala šarlach. Lieky vtedy neboli bežne dostupné. Hrdlo jej opuchlo tak, že sa začala dusiť. Mama jej doň chcela pozrieť lesklou lyžičkou, vtom sa dievčatko v strachu a bolesti myklo - a lyžička jej vrazila do krku!

Táto nehoda vtedy starej mame zachránila život. Lyžička uvoľnila hlieny a hnis, ktoré dievčatko zadúšali. Začalo veľmi kašľať a hrdlo sa uvoľnilo. Na vonkajšej strane krku jej aj po rokoch ostala jazvička, ale prežila! Dnešným deťom sa vďaka antibiotikám takáto dráma vyhne, no hoci šarlach dnes už nie je smrteľný, rozhodne ho netreba podceňovať, nemáme totiž proti nemu účinnú vakcínu. Pôvodcom nákazy je streptokok zo skupiny A. Prenáša ho bacilonosič alebo chorý človek, ktorý v miestnosti zakašle alebo kýchne.

Bacilonosičstvo šarlachu sa niekedy u nosiča neprejaví po celý život, ale je infekčný a môže nakaziť druhých. Preto je veľmi dôležité, aby lekár pri príznakoch ako bolesť hrdla, sťažené prehĺtanie, povlečený jazyk, škvrny na mandliach a výsev na bočných stranách trupu, stehien a ramien predpísal dieťaťu antibiotiká a odporúčal pokoj na lôžku. Šarlach u dieťaťa totiž môže sprevádzať horúčka, nevoľnosť, bolesť celého tela a silná únava ako pri chrípke. Dieťa treba rozhodne izolovať.

Šarlach nepredstavuje ohrozenie života, antibiotická liečba je totiž účinná a  urýchľuje zotavenie. Keďže však existuje viac kmeňov streptokokov, sú možné aj opakované ochorenia. Dohliadnime teda, aby naše dieťa dodržiavalo základné hygienické návyky, často a dôkladne si umývalo ruky a ak už ochorelo, určite nemá ísť do kolektívu, má sa zotavovať doma. Do dvoch týždňov bude fit.

 


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: ÚVZ SR

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia