Rady babičiek na udržanie zdravia u detí

Rady babičiek na udržanie08.09.2015 |

Symfónia kýchania, smrkania a kašľa v typickej triede po prázdninách často prehluší aj výklad učiteľa. Po lete strávenom vonku choroboplodné zárodky útočia na deti ako besné... Čo s tým?

Mnohých už ani neprekvapuje, že po pár dňoch v škole po prázdninách dieťa ochorie. Nápor na imunitu je v septembri naozaj silný. Pripomeňte deťom, aby si často umývali ruky a keď už ich chytí nejaká tá „pliaga“, aby si správne fúkali nos. Aj to pomôže, aby sa nádchy či inej choroby zbavili skôr a nešírili choroboplodné zárodky ďalej.

Rodičia často robia chybu a hneď pri prvých príznakoch prechladnutia podávajú deťom rôzne sirupy či lieky z lekárne. To, čo prehliadajú, sú múdrosti starých mám, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Určite si mnohí z detstva pamätáme, ako nás rodičia karhali, že sme chorí, lebo sa neobliekame vhodne k počasiu – v zime si toho dáme na seba málo a v lete zase veľa. Ak sme sa vybrali v chladnom počasí von s mokrými vlasmi, choroba bola zaručená. Keď sme mali nohy v mokrom počas dažďa alebo sneženia, dopadlo to rovnako.

rozhodujúcim determinantom zdravia patrilo vždy aj jedlo. Na prechladnutie zaberala kuracia polievka, ovsené vločky a čaj alebo mlieko s medom. Dôležitú úlohu pri prevencii chorôb odjakživa zohrával spánok – dostatok kvalitné spánku znamená zdravie, málo či prerušovaný spánok je jedným zo spúšťačov chorôb. Rodičia nám tiež vždy pripomínali, aby sme sa každý deň pohrali aspoň hodinku vonku, lebo telesná aktivita na vzduchu udržuje telo v zdraví. Veru, rodičia a starí rodičia mali pravdu v mnohých veciach.


Desať spôsobov, ako liečiť dieťa doma


Spánok

Štúdie ukázali, že nedostatok spánku vedie k oslabeniu imunitného systému. Napríklad, podľa jednej zo štúdií, dospelí ľudia, ktorí desať dní po očkovaní proti chrípke spávali málo, mali v krvi o polovicu menej ochranných látok proti chrípke ako tí, ktorí si dopriali riadnu dávku spánku. Takže, ak chcete, aby vaše deti neboli počas školského roka viac doma choré ako v škole, naučte ich spávať najmenej osem hodín za noc a tí menší potrebujú ešte o dve hodinky viac.

Počasie a šatník

Budú mať deti menej infekcií, ak ich budeme v zime viac babušiť a teplejšie obúvať? Áno, je to tak. Samozrejme, ak nemáte doma otužilca, ktorého od útleho detstva vediete k vyššej odolnosti.

V nedávnej štúdii 90 dobrovoľníkov sedelo s holými nohami ponorenými vo vedre s ľadovou vodou po dobu 20 minút, zatiaľ čo „kontrolná“ skupina - ďalších 90 ľudí, mala oblečené ponožky a obuté topánky, v ktorých položili nohy do prázdneho vedra. Takmer 30 percent ľudí z prvej skupiny skončilo do nasledujúcich piatich dní s prechladnutím, zatiaľ čo z druhej skupiny prechladlo len 9 percent ľudí. Ako je to možné, že 20-minútový ľadový kúpeľ nôh zapríčiní trikrát početnejšie prechladnutia ako keď sme v suchu a teple? Je to jednoducho preto, lebo ak máme zostať zdraví, náš imunitný systém zastaví útočiaci vírus hneď na začiatku. Ak však telo vystavíme veľkému chladu, obranyschopnosť organizmu je dočasne znížená a vírus ľahšie zaútočí. Takže, rada starých materí znie – ak nemáte výrazne odolné dieťa zvyknuté na chlad, dbajte na vhodné oblečenie a obuv.

Telesná aktivita

Babičkinu múdrosť, že cvičenie na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu, podporujú mnohé vedecké dôkazy. Mnohé klinické štúdie dokazujú, že denné alebo takmer denné cvičenie znižuje chorobnosť detí o polovicu v porovnaní s tými, ktoré sa telesnej aktivite takmer nevenujú. Cvičenie jednoznačne udržiava svaly a kardiovaskulárny systém v lepšom stave a organizmus tak dokáže reagovať na ďalšie výzvy. Takže – pohybu zdar!

Kurací (slepačí) vývar

Kuraciu (resp. slepačiu) polievku ako elixír zdravia podávali rodičia deťom celé desaťročia. Aj dnes po nej siahneme pri mnohých ochoreniach. Existuje niekoľko teoretických dôvodov, pre ktoré má na organizmus blahodarné účinky, aj keď nejestvuje žiadny skutočný vedecký dôkaz, že vývar zabráni infekcii alebo nejako výrazne podporuje akúkoľvek liečbu. No aj bez toho určite neurobíte chybu, ak ju svojej chorej ratolesti ponúknete. Samozrejme, aj zdravej, lebo slepačí vývar ešte aj dnes vonia nedeľou a príjemnou rodinnou atmosférou.  

Lieky verzus med

Rôzne lieky, sirupy a kvapky z lekárne majú samozrejme tiež svoje opodstatnenie, no vždy nesú so sebou riziko vedľajších účinkov či náhodného predávkovania. Pred tým, ako ich dieťaťu ponúknete, skúste vsadiť na med v čaji, mlieku alebo len tak na lyžičke. Dokonca aj štúdie preukázali, že med funguje často lepšie ako lieky proti kašľu na zmiernenie kašľa a pokojný spánok. Nepodávajte ho však deťom do 15 mesiacov, lebo hrozí riziko botulizmu. 

 

Súvisiace články:

Zvyšujte deťom imunitu prírodnou cestou (1. časť)

Zvyšujte deťom imunitu prírodnou cestou (2. časť)

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia