Škola Stavba roka 2022: Nové šance pre športovcov v Poprade

Škola Stavba roka 2022:
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-07-29 07:00:00 |

Nedávno sa v parlamente strhol poprask pre pridanú povinnú hodinu telesnej výchovy na školách. Nie sú učitelia ani priestory, ani financie. Aj prezidentka na to poukázala pri vetovaní návrhu zákona. Dnes sa situácia v niektorých školách mení - ale svojpomocne.

Žiaci Strednej športovej školy v Poprade a ďalší mladí športovci budú môcť na svoju prípravu využívať aj vonkajší areál. Zriaďovateľ školy Prešovský samosprávny kraj tam v týchto dňoch začína s výstavbou oválu s atletickou dráhou. Vybudovať ho chce do dvoch mesiacov za takmer 336-tisíc eur. Športovisko plánujú odovzdať do užívania v októbri, bude pozostávať z trojdráhovej tartanovej atletickej dráhy s dĺžkou 200 metrov a 80-metrovou štvordráhovou rovinkou s doskočiskom. Vnútri oválu bude multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom s rozmermi 52 krát 30 metrov pre futbal, volejbal či tenis. Areál i ihriská sa oplotia a vybavia športovým zariadením.  

Práve vonkajší ovál je posledným športoviskom, ktoré tejto škole nedávno ocenenej titulom Stavba roka 2022 chýbal. Už po jej uvedení do prevádzky hľadal kraj riešenie, ako ju čo najskôr skompletizovať, aby tu mali žiaci a športovci všetko, čo pre svoju prípravu potrebujú. Rozhodli sa nečakať na výzvy a doslova na neisté financie, ale využiť vlastné zdroje, ako uviedol k pripravovanej investičnej akcii predseda kraja Milan Majerský. Škola postupne upravuje aj ďalšie priestory, ktoré neboli z finančných dôvodov zahrnuté do projektu stavby a priebežne ich zapája do prevádzky. Do úpravy okolia sa pustili svojpomocne. Pre dramatický nárast cien tiež museli hľadať riešenia na zníženie energetických nárokov a zefektívnenie prevádzky. Do systému zapojili zariadenie na neutralizáciu jalovej elektriny, vymenili bežné vypínače za časové a pohybové, a to vo všetkých budovách. Zariadili aj predaj školskou fotovoltikou vyrobenej a nespotrebovanej elektrickej energie do siete.

Škola sa pripravuje na nový školský rok, žiaci budú študovať v dvoch odboroch, športové gymnázium a športový manažment. Škola zameraná na výchovu budúcich profesionálnych športovcov, ale aj trénerov, manažérov a organizátorov či podnikateľov v oblasti športu úspešne spolupracuje napríklad s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici. Moderný komplex má výmeru 8 306 m2. Jedna z najvýznamnejších investícií kraja si vyžiadala takmer 14 miliónov eur. Súčasťou areálu sú športové haly, šatne, telocvične, posilňovne, pohybové štúdio, učebne, kabinety, jedáleň či internát.


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: TASR

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia