Dieťa ešte nevie plávať, kúpili sme mu nafukovacie koleso. To je zle?

Dieťa ešte nevie plávať,
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2023-07-24 20:00:00 |

K letu patrí voda. Deti ju milujú. Ako v nej však najlepšie chrániť našich najmenších? Čo by záchranári odporučili rodičom, aby boli ich deti pri vode v relatívnom bezpečí?

Ako najlepšie chrániť našich najmenších pri vode? Primárne platí, že dieťa sa musí naučiť plávať, odpovedá podľa iDnes.cz prezident českej vodnej záchrannej služby David Smejkal, sám aktívny záchranár. Ak to dieťa ešte plávať nevie, alebo pláva zle, treba ho poistiť bezpečným záchranným vybavením. Stačilo by nepoužívať nafukovacie rukáviky či koleso. Tie sú pre dieťa doslova nebezpečné. Lepšie sú nadľahčujúce rukáviky z peny, plavecká doska, detská plavecká vesta a ďalšie pomôcky.

Prečo nie sú nafukovacie rukáviky a záchranné kruhy pre malých neplavcov najvhodnejším variantom? Ten, kto koleso nafukuje, môže ho ľahko prefúknuť. Vonku je 36 stupňov a dieťa má na sebe čínsku pomôcku za dve eurá. Koleso môže začať fučať alebo dokonca prasknúť. Nafukovací rukávik si navyše dieťa dokáže prudkým pohybom aj samo nechtiac stiahnuť. A je razom nad niekoľkometrovou hĺbkou bez akejkoľvek opory. Nafukovacím výrobkom sa nedá dôverovať. Nijaký rodič nechce zažiť resuscitáciu vlastného dieťaťa. Lepšie je si za jeho bezpečnosť priplatiť kvalitnými pomôckami.

Napokon platí, že dieťa vôbec nesmieme stratiť z dohľadu. Niekto konkrétny totiž musí mať dieťa na starosti, pretože staré príslovie hovorí, že čím viac ľudí dieťa stráži, tým menej je strážené. V zásade to platí, pretože každý si myslí, že stráži ten druhý. Do starostlivosti patrí aj chránenie dieťaťa pred ostrým slnkom pri vode, pred neuváženým skokom do vody, ak je rozpálené, zabezpečenie nápojov - nie ľadových! -, pokrývka hlavy a použitie ochranného krému. A ak chce dieťa ísť do vody, ideme s ním!


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: iDnes.cz

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia