Super triky, ako naučiť deti po sebe upratovať

Super triky, ako naučiť17.08.2019 |

Školský rok sa pomaly, ale iste blíži a času bude v rodinách s deťmi opäť menej. Každá ruka sa hodí. Najvyšší čas zapojiť do upratovania aj deti.

Poznajú to všetci rodičia. Ratolesti dokážu narobiť neporiadok rýchlosťou blesku. Namiesto kriku a búchania hlavy o stenu skúste tieto chytré triky, aby si deti po sebe poupratovali.  

Krik a nútenie detí do upratovania sú kontraproduktívne metódy. Deťom neporiadok neprekáža. Jednoducho je to tak. Na práci majú milión zaujímavejších vecí ako upratovať po sebe. Treba si uvedomiť, že neporiadok nerobia so zlým zámerom. Ide len o to, že musia preskúmať tak strašne vecí, ktoré sú nové, krásne, nezvyčajné a preto skáču od jednej činnosti k druhej, bez myšlienok na katastrofu, ktorú po sebe zanechajú. Účinnejšia ako krik a nadávanie je motivácia. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako deti priviesť k upratovaniu:

1. Do upratovania možno zapájať deti už od jedného roka, spočiatku samozrejme hravou formou. Môže vám podávať hračky alebo ich spoločne hádžte do boxu, kam patria. Za každý náznak pomoci dieťatko chváľte, tlieskajte mu, pohladkajte ho. Bude sa cítiť hrdé a pomáhať ešte s väčšou radosťou. Ak nemá záujem spolupracovať, nenúťte ho, no odkladajte hračky na miesto tak, aby to videlo a učilo sa pozorovaním, že po hre alebo aspoň večer pred spaním treba upratať. Samostatne by malo dieťa dokázať poukladať hračky do boxu vo veku od dvoch do troch rokov, kedy sa môže pripojiť aj k utieraniu prachu, podávaniu bielizne na vešanie, odkladaniu špinavej bielizne či odnášaniu smeti. Postupne nechávajte na dieťatku viac činností, no stále veďte upratovanie viac hravo ako rozkazmi. Nezabúdajte, že predškolský vek je typický vzdorom a tu krik nepomôže absolútne.

2. Veľkí predškoláci a školáci už chápu súvislosti lepšie. Urobte si čas a vysvetlite ratolesti, že je zodpovedná za svoje veci. Povedzte jej, že čím viac času musíte stráviť pri upratovaní vy, tým menej času na ňu, spoločné hry a iné aktivity s ňou máte. Pripomeňte jej, že neporiadok vás hnevá a zbytočne ste potom prchkí, nervózni a kričíte po nej.

3. Každé dieťa má niečo, čo ho motivuje. Vašou úlohou ako rodičia je nájsť a použiť to k svojmu prospechu. Existuje mnoho vecí, pre ktoré sú deti ochotné robiť aj niečo, čo im až tak nevonia. Môže to byť pozeranie obľúbenej rozprávky, špeciálny výlet, lacná bižutéria alebo nejaká hračka, pol hodinka pri počítači a podobne. Jednoducho, vymyslite niečo, čo dieťa určite poteší a touto odmenou mu ukážete, ako si ceníte spoluprácu pri upratovaní. Dôležité je byť zásadovým rodičom. Ak mu raz pozeranie obľúbeného programu dovolíte aj vtedy, ak si nesplnilo povinnosti a po druhýkrát trváte na tom, že to má len za odmenu, dieťa to nebude brať veľmi vážne.  

4. Deti sú prirodzene súťaživé, využite to. Niekedy stačí „nabudiť“ ratolesť nevinnou poznámkou typu: „Neverím, že toto dokážeš upratať do piatich minút“„Dokážeš upratať hračky do police, kým napočítam do 20?“. Možností, ako v dieťati vyvolať túžbu dokázať to, je neúrekom. Často ani nie je potrebné ponúkať inú motiváciu vo forme odmeny, stačí číra radosť zo súťaženia či už sa časom, alebo ak máte detí viac, so súrodencami.

Výbornou formou je aj zapojenie rodičov. Dohodnite sa, že vy napríklad poupratujete do políc všetky knihy a dieťa do boxu všetky hračky. Vy povysávate a ono utrie prach. Samozrejme s tým, že budete chcieť zistiť, kto z vás bude rýchlejší. Nabudúce si môžete činnosti vymeniť. Ešte zaujímavejším sa upratovanie stane, ak si časy za jednotlivé činnosti pri upratovaní zapíšete na nejaký papier či do zošita a pri nasledujúcom upratovaní sa ich budete snažiť prekonať. Takýmto spôsobom dáte spoločnými silami do poriadku celý príbytok raz dva.

5. Pri starších deťoch pôsobia veľmi motivačne kadejaké grafy a tabuľky. Dajte si tú námahu, vyrobte týždenný graf a vystavte ho niekde na oči. Stanovte pre deti ciele. Napríklad, ak za týždeň získa za upratovanie dohodnutý počet bodov, bude môcť ísť v piatok popoludní s kamarátmi von, hrať sa dlhšie na počítači, uvaríte mu obľúbené jedlo. Za splnenie cieľov deti chváľte.

Keď všetko ostatné zlyhá ...

Použite starú osvedčenú metódu – veľké vrecia na odpadky. Je to veľmi účinný spôsob ako naučiť dieťa upratovať. Jednoducho, všetky porozhadzované veci – hračky, knihy, zošity, topánky alebo oblečenie nabaľte do vriec a schovajte. Ak dieťa bude chcieť získať tieto veci naspäť, musí pre to niečo urobiť – poumývať riady, poutierať prach, vyčistiť vaňu, umývadlo, pozametať, povysávať, pripraviť večeru ... Hlavne nepovoľte – nedajte sa obmäkčiť plačom ani sľubmi. V tomto prípade je najúčinnejšie niečo za niečo.

Ak chceme, aby deti pomáhali pri upratovaní, mali by mať veci v príbytku svoje stabilné miesta. Keď ratolesť nevie, kam patria alebo ich aj dospelí zvyknú položiť tam, kde je práve miesto, ťažko môže pomáhať. 

Prečítajte si tiež:

Týchto 8 činností by mali deti zvládnuť do 10. narodenín

Žiaci si upratujú triedy aj toalety sami: Dôvod je neuveriteľný

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: familyshare.com

Ďalšie články

Diskusia