Logopéd radí: 8 tipov, ako rozviazať dieťatku jazyk

Logopéd radí: 8 tipov,29.11.2018 |

„Dede, háhá pápá.“ „Pán kokoj, tvajo vam to tak dho, že som tu skojo zaspaja.“ Tieto krásne detské slová, či vety sú neskutočne rozkošné.

Je známe, že reč veľmi úzko súvisí s psychomotorickým vývojom drobca. Mamičky by si mali ozaj všimnúť, či ich dieťa lezie, kedy sa postaví, rozbehne sa, či dobre počuje a či správne reaguje na to, čo mu rozprávajú. Pohybom si dieťa precvičuje spoluprácu oboch mozgových hemisfér, ktoré sú nevyhnutné pre správny vývoj reči.

Prvé dva roky váš drobec doslova nasáva všetky podnety a tie sú pre ten malý vyvíjajúci sa mozoček najdôležitejšie. Dieťa spoznáva a zachytáva slovíčka, bľaboce si a porovnáva to s tým, čo počuje. Dôležitým medzníkom je tretí rok, kedy už ozaj musíte sledovať, ako vaše „zlato“ rozpráva. Ak mu to stále nejde, reč nenapreduje a nie je mu poriadne rozumieť, potom by ste mali navštívili logopéda. Nič tým nepokazíte a ani sa nemáte za čo hanbiť.

Prinášame vám niekoľko zásadných pravidiel, ktoré u vášho drobca podporia vývoj reči:

1. Kultúrne akcie a hračky

Navštevujte kultúrne akcie a podnikajte rodinné výlety. A akým spôsobom môžete vašej ratolesti ešte rozviazať jazýček? Poskytnite jej pestré  a rôznorodé hračky, hry a knihy.

2. Buďte „rečovým hrdinom“

Vaše „všetko“ si osvojuje reč najmä napodobňovaním. Buďte pre dieťa tým správnym „rečovým hrdinom“ a rozprávajte sa s ním často a v primeranom tempe.

3. Vek je dôležitý

Nie je dobré dieťa preceňovať, ale ani podceňovať. Rešpektujte ho a voľte metódy a pomôcky vždy primerané veku.


TIP: Precvičte deťom jazýčky


4. Zaujímavý okolitý svet

Na čo reaguje váš drobec? Čo ho fascinuje a zaujíma? To mu vždy dávajte do pozornosti.

5. Motivácia je dôležitá

Pochvala či výlet, odmena vždy motivuje k lepšiemu výkonu. Kreativite sa medze nekladú.

6. Majte trpezlivosť, „učíme sa hrou“

Nie ste trpezlivá? Mali by ste byť! Netlačte na dieťa a učte sa hrou alebo hrajte sa a učte zároveň. Deti milujú hry všetkého druhu a vtedy si ani neuvedomia, že sa vlastne aj učia.

Prečítajte si tiež:

25 slov, ktoré by malo ovládať dvojročné dieťa

Má vaše dieťa zlú výslovnosť? Logopéda neodkladajte


Foto: thinkstock.com
Zdroj: kch

Ďalšie články

Diskusia