Bicyklovanie: Viete, kedy môže dieťa jazdiť po chodníku?

Bicyklovanie: Viete, kedy môže14.05.2018 |

Bicykel patrí medzi dopravné prostriedky, ktoré šoféri rovnako ako motorky nemajú radi, no pri peknom počasí ich vyťahujú veľkí aj malí.

Cyklisti neraz riskujú a neuvedomujú si, ako ľahko sa môžu zraniť alebo dostať sa do kolízie s autom, preto je potrebné myslieť predovšetkým na bezpečnosť. Najzraniteľnejšími sú deti a starší ľudia. Hlavnou zásadou musí byť nesadať na bicykel bez ochrannej prilby. Zo zákona ju musí mať pri jazde na bicykli v obci aj mimo nej na hlave každé dieťa do 15 rokov! Ideálne je, ak si ju nasadíte pri spoločnom bicyklovaní aj vy, lebo deti opakujú to, čo vidia u rodičov.

Dieťaťu nestačí „nacapiť“ hocijakú prilbu, len aby nejakú malo, ale je dôležité, aby aj správne sedela.  Mala by byť upevnená tak, aby sedela na temene hlavy, vodorovne s úrovňou očí. Dávajte pozor, aby nepadala do čela, ani do tyla. Nesprávna prilba neplní takmer žiadnu funkciu a dieťa je chránené asi tak, ako keby žiadnu nemalo. Zabúdať by ste nemali ani na chrániče nôh a rúk a samozrejme, dôležitú úlohu zohrávajú reflexné prvky.

Cyklisti by mali jazdiť predovšetkým vpravo po cestičkách pre cyklistov a tam, kde chýbajú alebo nie sú zjazdné, pri pravom okraji vozovky a ak tým nikoho neohrozujú, po pravej krajnici. Výnimku majú deti mladšie ako 10 rokov, ktoré smú jazdiť po chodníkoch. Rodičia by však mali dávať pozor, aby priveľmi neobmedzovali a neohrozovali chodcov.Ostatným cyklistom hrozia pri jazde po chodníku pokuty. 

Dieťa do 10 rokov nikdy nepúšťajte bicyklovať sa bez dozoru, apelujú na rodičov policajti. Podľa zákona je dozor nutný vtedy, ak dieťa nejazdí po cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste alebo obytnej zóne. Nešťastie sa však môže stať aj na sídlisku v obytnej zóne, ktorá je inak relatívne bezpečná a pre deti je vhodnejšie bicyklovať sa tu ako na frekventovanej ceste.

Už od malička by ste mali ratolesti učiť, že na bicykli sa jazdí vpravo a ukazovať im základné dopravné značky. Mali by vedieť, že pri odbočovaní vľavo treba vystrieť ľavú ruku a až po chvíľke odbočiť, aby sa šoféri stihli na to pripraviť. Cez cestu je istejšie prechádzať pešo popri bicykli.

Pri spoločných cyklovýletoch nechajte dieťa jazdiť pred vami, aby ste ho mali na očiach. Vysvetlite mu, že treba jazdiť len jednotlivo za sebou. Výnimkou je cestička pre cyklistov, kde môžu ísť dvaja vedľa seba. Ak máte na bicykli cyklosedačku, môže 15-ročné dieťa viezť na nej dieťa mladšie ako 15 rokov. Istejšie však je, ak si to zoberiete na starosti vy, lebo už samotná sedačka je ťažká. 

Prečítajte si tiež:

Dieťa v nosiči NIKDY nenoste bez upevnených popruhov!

Deti sa potrebujú aj nudiť

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia