Ohrozené nemecké univerzity? Čína má všade platených špiónov

Nemecká ministerka školstva Bettina
Nemecká ministerka školstva Bettina Starková-Watzingerová
Zdroj: Twitter B. S.- W
2023-07-30 07:00:00 |

Nemecká ministerka školstva Bettina Starková-Watzingerová v sobotu vyjadrila obavy z bezpečnostného rizika, ktoré môžu predstavovať čínski študenti zapísaní na tamojších vzdelávacích inštitúciách. Údajne sú niektorí z nich v službách čínskej špionáže.

"Čína sa čoraz viac stáva konkurentom a systémovým rivalom v oblasti vedy a výskumu," povedala Starková-Watzingerová. Uviedla, že výskumné ústavy a univerzity majú povinnosť chrániť sa pred špionážou zo strany študentov z Číny, ktorým uhrádza štipendium ich vlasť. Ocenila prístup Univerzity Friedricha Alexandra v Bavorsku, ktorá od 1. júna vylúčila zo zápisu všetkých študentov výlučne financovaných Čínskou štipendijnou radou.

Univerzita uviedla, že išlo o reakciu na audit Spolkového úradu pre hospodárstvo a kontrolu vývozu, ktorý monitoruje dodržiavanie vývozných obmedzení týkajúcich sa citlivého tovaru, softvéru a technológií. Hubert Detmer z Asociácie univerzít v Nemecku v tejto súvislosti povedal, že záleží na každej univerzite, aké rozhodnutie prijme. "Ak existuje konkrétne podozrenie zo špionáže, tak napríklad vylúčenie je zrejme opodstatnené. Máme však problémy s absolútnym zákazom," uviedol. Pri hodnotení by sa prinajmenšom podľa neho malo brať do úvahy, či je predmet výskumu citlivou oblasťou. 

Čínska špionáž predstavuje zásadnú hrozbu nielen pre nemeckú národnú bezpečnosť. Britský parlamentný výbor pre spravodajské služby a bezpečnosť vydal začiatkom júla správu, ktorá odhalila rozsah špionážnych a intervenčných aktivít Číny v Spojenom kráľovstve. Čína vďaka svojej obrovskej rozlohe, ambíciám a schopnostiam prenikla doslova do každého sektora britského hospodárstva, čo predstavuje významnú hrozbu pre národnú bezpečnosť a suverenitu krajiny. V správe sa poukazuje na rozsiahly vplyv Číny na akademickú obec, priemysel, technológie a kľúčovú národnú infraštruktúru. Táto hrozba sa teraz objavila aj v nemeckom školstve.


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: TASR

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia