Pozor na priateľstvá z internetu! Niekoľko užitočných rád pre deti pri počítači

Zdroj: gettyimages.com
O moci internetu koluje čoraz viac strašidelných príbehov. Niektoré sú, žiaľ, pravdivé, najmä v prípade zneužitých detí, ktoré podľahli čaru obrazovky. Ako sa vaši potomkovia môžu chrániť pred kyberšikanou, ak sú online? Postupujte podľa rád MailOnline.
V online kontakte vždy prejavujte úctu ostatným ľuďom. Nikdy neposielajte žiadne nepríjemné alebo výhražné e-mailové správy. Pamätajte, že to, čo napíšete, môže niekto skopírovať a poslať ďalej tisíckam ďalších ľudí vrátane vašich rodičov alebo dokonca vašej školy, upozorňuje MailOnline.
Neposkytujte žiadne osobné informácie o sebe ani o svojej rodine. Aj keď sa zhovárate so skutočným priateľom, ostatní ľudia môžu vidieť, čo píšete.
Buďte opatrní pri používaní svojho skutočného mena online. Neposkytujte informácie o svojej škole, rodine, domácej adrese, miestnom parku alebo o tom, kde sa hráte s priateľmi.
Nestretávajte sa s „priateľom“ z online rozhovoru osobne - bez rodiča alebo učiteľa. Pamätajte, že mnohí z týchto ľudí sú cudzinci a na ulici by ste sa s cudzími ľuďmi nikdy nerozprávali.
Vždy povedzte rodičom alebo učiteľovi, že ste pripojení online.
Ak vo vás niekto z internetu vyvoláva nepríjemný pocit alebo strach, opustite rozhovor a vypnite počítač.
Ak vám niekto pošle správu, ktorá vás rozruší, môžete sa obrátiť na školu, ak sa kyberšikanovanie deje medzi spolužiakmi, na školského psychológa, na Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde sú pracovníci vyškolení na riešenie šikanovania, alebo na Políciu SR.
Ak vás niekto naďalej rozčuľuje alebo sa vám vyhráža, vždy to povedzte rodičovi alebo učiteľovi.
Nikdy neotvárajte prílohu e-mailu od niekoho, koho nepoznáte