Vytúžené, radostné, a predsa stresujúce: Tešia sa vaše deti do tábora?

Vytúžené, radostné, a predsa
Zdroj: Thinkstock.com
2023-07-23 14:00:00 |

Aj prázdniny môžu deťom privodiť stres. Myslia si to mnohí psychológovia. Tohtoročné prázdniny sa čoskoro preklopia do druhej polovice. Prežívajú ich vaše deti naozaj pozitívne?

Tak sa na ne tešili a zrazu z nich majú strach. Prázdniny sú totiž nielen symbolom voľnosti, ale aj nového prostredia, kolektívu, zážitkov. A pred tým najmä introvertné dieťa pociťuje úzkosť. Strach sa môže viazať k vytrhnutiu z rodinného prostredia, k „výletu“ z miest do prírody, k obavám z toho, čo deti môže stretnúť v neznámom prostredí, ale aj k tomu, čo zažijú. 

Väčšina detí sa na prázdniny teší. Užívajú si odpočinok od školskej záťaže, nemusia skoro vstávať, rodičia sú k nim benevolentnejší. Sú však deti, pre ktoré môže zmena denného režimu znamenať vážne ťažkosti. Ako uvádza Blesk.cz, fakt, že nemajú náplň dňa, štruktúru, na ktorú sú zvyknuté a sú vytrhnuté z denného stereotypu, môže byť pre niektoré deti psychicky ťažko spracovateľný. Ideálne sú preto detské tábor, ktoré majú určený presný režim a program. Lenže -  je to mimo domova.

V spoločnosti ešte stále doznieva vplyv pandémie. Boli zatvorené školy, online vyučovanie sa dialo z domu. Pandémia vzala deťom dva roky života vo veku, keď potrebujú byť v styku so svojimi rovesníkmi. Zvýšil sa počet úzkostných stavov detí a mladistvých. Rodič by mal vedieť rozpoznať, že sa deje niečo nedobré. Tomu sa dá predísť vzájomnou komunikáciou. Je dobré dieťaťu ponúkať rozhovor, hovoriť s ním a počúvať. Nezhadzovať problémy, ktoré dieťa má. To, že sa niekto bojí, je smutný, alebo sa hnevá, je prejavom, že niečo nie je v poriadku a rodičia by to nemali podceňovať. A to ani v prípade situácií, ktoré môžu nastať sako výsledok prechodných zmien v podobe letných táborov.

 


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: Blesk.cz

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia