Vytúžené, radostné, a predsa stresujúce: Tešia sa vaše deti do tábora?

Aj prázdniny môžu deťom privodiť stres. Myslia si to mnohí psychológovia. Tohtoročné prázdniny sa čoskoro preklopia do druhej polovice. Prežívajú ich vaše deti naozaj pozitívne?
Tak sa na ne tešili a zrazu z nich majú strach. Prázdniny sú totiž nielen symbolom voľnosti, ale aj nového prostredia, kolektívu, zážitkov. A pred tým najmä introvertné dieťa pociťuje úzkosť. Strach sa môže viazať k vytrhnutiu z rodinného prostredia, k „výletu“ z miest do prírody, k obavám z toho, čo deti môže stretnúť v neznámom prostredí, ale aj k tomu, čo zažijú.
Väčšina detí sa na prázdniny teší. Užívajú si odpočinok od školskej záťaže, nemusia skoro vstávať, rodičia sú k nim benevolentnejší. Sú však deti, pre ktoré môže zmena denného režimu znamenať vážne ťažkosti. Ako uvádza Blesk.cz, fakt, že nemajú náplň dňa, štruktúru, na ktorú sú zvyknuté a sú vytrhnuté z denného stereotypu, môže byť pre niektoré deti psychicky ťažko spracovateľný. Ideálne sú preto detské tábor, ktoré majú určený presný režim a program. Lenže - je to mimo domova.
V spoločnosti ešte stále doznieva vplyv pandémie. Boli zatvorené školy, online vyučovanie sa dialo z domu. Pandémia vzala deťom dva roky života vo veku, keď potrebujú byť v styku so svojimi rovesníkmi. Zvýšil sa počet úzkostných stavov detí a mladistvých. Rodič by mal vedieť rozpoznať, že sa deje niečo nedobré. Tomu sa dá predísť vzájomnou komunikáciou. Je dobré dieťaťu ponúkať rozhovor, hovoriť s ním a počúvať. Nezhadzovať problémy, ktoré dieťa má. To, že sa niekto bojí, je smutný, alebo sa hnevá, je prejavom, že niečo nie je v poriadku a rodičia by to nemali podceňovať. A to ani v prípade situácií, ktoré môžu nastať sako výsledok prechodných zmien v podobe letných táborov.