Zaveďte tieto pravidlá a uvidíte tú zmenu pri domácich úlohách

Zaveďte tieto pravidlá a18.09.2018 |

Len málo školákov sa teší na domáce úlohy. Než sa k nim dieťa neraz dostane, frustrovaná je celá rodina. Skúste urobiť zopár zmien a môže to byť úplne inak.

Dôležitejšie je úplne všetko - treba sa nejsť, napiť, ísť na toaletu, pohrať sa s domácim maznáčikom, zrazu sa zaujímať o to, ako vám bolo v robote, prečo je mravec malý... Možno to poznáte aj vy. V momente, keď pošlete školáka k úlohám, absolvoval by snáď s väčšou radosťou aj pobyt v zubárskom kresle. Je najmä na vás rodičoch ukázať mu, že keď si úlohy urobí, bude mať viac času pre seba a tiež z vás neurobí klbko nervov naháňajúce ho celé popoludnie k tejto činnosti. Vsaďte na tieto pravidlá a ak nepopustíte, zmena určite príde!

V prvom rade je dôležité, aby mal školák na písanie úloh pokojné miesto, na ktorom si ich pravidelne píše a učí sa. Odložte z jeho dosahu elektroniku – žiadna hudba, žiadne hry, žiadny televízor. Pokúste sa eliminovať množstvo ľudí, ktorí sa „motajú“ v priestore dieťaťa počas písania úloh. Ak má viac súrodencov spoločnú izbu a nevedia sa dohodnúť, ten, ktorý sa neučí, by tam vtedy nemal byť a rozptyľovať toho druhého.

Pravidlá pri domácich úlohách

1. Každé dieťa musí mať SVOJE miesto. Ak chcete hádky a rozptyľovanie znížiť na minimum, pri písaní domácich úloh by mali byť v oddelených priestoroch. Najmä menší školáci si bez problémov môžu písať prvé číslice a písmenká napríklad na stole v kuchyni.

2. Vyhraďte čas, kedy sa robia domáce úlohy a nie je možné používať vtedy mobil či tablet, odosielať esemesky, púšťať si hudbu alebo rozptyľovať sa telefonovaním kamarátom. Ideálne je mobil odložiť mimo dosahu žiaka. Výnimku povoľte iba vtedy, keď je potrebné použiť technológie v rámci zadanej úlohy. Dieťa musí pochopiť, že hodinka vyhradená na úlohy patrí iba úlohám.

3. V spolupráci s dieťaťom dohliadnite pred písaním úloh na to, aby malo všetky pomôcky – ceruzky,  perá, pravítka, kalkulačky, slovníky, encyklopédie atď.


TIP: Takto deti zvládajú školu podľa znamení


4. Dôležité je naučiť dieťa rutine. Nechcite, aby si písalo úlohy hneď po príchode zo školy. Dajte mu hodinku na aktivity poľa vlastného výberu a potom sa pustí do úloh. Spočiatku to môže byť, najmä u lajdáckejších detí, veľký problém, lebo sa im už do úloh nechce. Trvajte však na svojom a nepopustite.

Ak sa chytáte za hlavu, že vaše dieťa má veľa mimoškolských aktivít a nie je možné urobiť mu stabilný rozvrh či nájsť voľnú hodinku na oddych podľa jeho vlastného výberu, lebo potom by úlohy jednoducho nestíhalo, možno by bolo potrebné zamyslieť sa, či ste to s krúžkami a rôznymi záujmovými činnosťami neprehnali.

5. Dovoľte deťom, aby časový plán vytvorili s vami alebo samostatne. Keď budú mať pocit, že boli vypočuté a ich názor beriete do úvahy, je pravdepodobnejšie, že sa plánu budú naozaj držať.

6. V prípade potreby dovoľte dieťaťu urobiť si počas vypracovávania domácich úloh desaťminútovú prestávku. Trochu sa ponaťahujú, získajú nový pohľad na úlohu a dokončia ju vo väčšej pohode.

7. Dohodnite sa na voľne. Môže to byť pravidelne každá sobota alebo aj celý víkend, ak sa pripraví školák na pondelok už v piatok podvečer. Preberte spolu výhody a nevýhody dní, ktoré prichádzajú do úvahy ako úplne voľné a opäť skúste spoločne nájsť ten, ktorý školákovi najviac vyhovuje.

Nezabúdajte na to, že dieťa má dosť školy cez deň, nenúťte ho preto sedieť nad úlohami dve hodiny. Ak sa vám zdá, že učiteľ to s nimi preháňa, ozvite sa. Školák musí mať čas aj na svoje aktivity, na oddych a áno, priznajme si, dnešné deti sa chcú odreagovať aj pri elektronike. Ak sa dokáže to vaše dohodnúť aj v tomto prípade na zdravých časových hraniciach, nemáte dôvod úplne mu ju zakazovať. Majte na mysli aj to, že medzi najbohatšími ľuďmi sveta nie je veľa takých, ktorí presedeli mladosť v škole a nad úlohami. Naopak, boli to rebeli, ktorí spoznávali svet na vlastnej koži. Ak však žiak deviatej triedy nevie, v ktorom storočí žijeme, aký tvar má zemeguľa alebo netuší, kto to bol Jánošík, je na čase predsa len naňho zatlačiť :))

Prečítajte si tiež:

Čas strávený s otcom ovplyvňuje inteligenciu dieťaťa

Neberme deťom detstvo. Zapamätajte si týchto 13 odporúčaní

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia