Toto treba zmeniť a školák "dá" koniec prvého polroka v pohode

Toto treba zmeniť a
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2018-01-16 13:30:29 |

Vianočné prázdniny skončili, prvý voľnejší týždeň po nich tiež a je tu obdobie skúšania a písomiek pred polročným vysvedčením.

Bez upraveného denného režimu to nepôjde. „Aby sa dieťa dokázalo sústrediť na učenie a pripraviť sa na množstvo písomiek a skúšok pred polročnou klasifikáciou, musí mať dostatok energie a oddychu," upozorňuje psychologička Denisa Maderová. V tejto súvislosti zdôrazňuje nevyhnutnosť obmedziť aktivitu pri počítači i vymedzenie času, v ktorom sa môže hrať. „Určite by za počítačom nemal byť školák viac ako dve hodiny denne a najmä nie večer, tesne pred spaním," spresňuje.

Psychologička varuje najmä pred hraním hier. „Tie stimulujú mozgovú aktivitu, deti potom nevedia zaspať, ráno sa im zle vstáva, sú unavené, čo sa potom prejaví v škole nedostatočnou sústredenosťou," ozrejmila.


TIP: Táto zábavná pomôcka uľahčí deťom veľkú násobilku


Obdobie pred vysvedčením neznamená, že dieťa musí zabudnúť na voľnočasové aktivity a venovať sa len učeniu. „Aj z hľadiska psychohygieny a mentálneho oddychu potrebného na učenie je dôležité, aby dieťa malo možnosť venovať sa tomu, čo ho baví a bolo tiež na čerstvom vzduchu," upozorňuje Maderová. "Dôležité je zadeliť čas," prízvukuje.

Odborníčka odporúča nevenovať sa učeniu hneď po príchode zo školy. „V škole sa dieťa venovalo dlhý čas mentálnej aktivite, aj samotný mozog je v poobedňajších hodinách naprogramovaný na oddych," upozorňuje. Tento čas je podľa nej vhodný, aby sa dieťa zahralo, venovalo svojim záľubám, išlo von na čerstvý vzduch. Približne po 16. hodine je vhodný čas začať sa pripravovať do školy.

Psychologička priznáva, že režim môže modifikovať aj čas krúžkov, aktivít, ktoré dieťa navštevuje. „Určite však nie je dobré, aby sa dieťa učilo večer, tesne pred spaním, keď je fyzicky i mentálne unavené," upozornila. Hodinu pred stanoveným časom ísť spať odporúča už len pasívny oddych, bez stimulujúcej aktivity, napríklad čítanie knižky či sledovanie televízie.

Prečítajte si tiež:

5 vecí, ktoré ste možno o všiach nevedeli

Poznámky zo žiackych knižiek, ktoré stoja za to


Foto: thinkstock.com
Zdroj: TASR, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia