Obnova škôlky v Detve: Robia s tým, čo zdedili

Detské ihriská
Ilustračné foto
Zdroj: morgueFile.com
2023-07-27 22:00:00 |

Škôlok je na Slovensku stále málo a ak sú, tak v nevyhovujúcom stave. Mesto Detva pokračuje s prípravou obnovy svojej materskej školy na Námestí SNP. Samospráva zrúti časť budovy a nahradí ju novou prístavbou. Jej súčasný stav nevyhovuje hygienickým ani stavebným normám.

Súčasnú kapacitu novostavbou zároveň rozšíria. Sú pripravené podklady, ešte sa dolaďujú detaily a počas augusta by mala byť vyhlásená zákazka na rekonštrukciu škôlky. Investíciu budú hradiť z mestského rozpočtu. Zatiaľ sa totiž neobjavila výzva na čerpanie prostriedkov z Európskej únie, ktoré by na to mesto vedelo využiť. Počas stavebných prác premiestnia škôlkarov do dočasných priestorov - do školského klubu základnej školy v starej časti mesta, kde budú deti s učiteľkami a aj zariadením. Predtým však mesto potrebuje toto miesto upraviť a aj obnoviť.

Hovorca mesta Detva Milan Suja priblížil, že škôlku v minulosti budovali v dvoch etapách. V prvej vznikla predná časť z drevenej konštrukcie a v druhej etape zadná, murovaná časť. V rámci rekonštrukcie zrútia prednú drevenú časť, ktorú nahradia murovanou dvojpodlažnou stavbou. Zadnú, súčasnú murovanú časť obnovia a bude mať nové dispozičné riešenie. Primátor Branislav Baran vyhlásil, že plocha pre jedno dieťa by mala byť väčšia. Naplní sa tak hygienická a aj priestorová norma, ktorú deti potrebujú.

Primátora však mrzí, že pri projektovej príprave sa pozabudlo na vybudovanie detských jaslí. Robia s tým, čo zdedili a čo majú. Baran je novým detvianskym primátorom od vlaňajších komunálnych volieb a táto obnova je v novom roku pre samosprávu najväčšou výzvou. Na tento projekt sú v rozpočte mesta vyčlenené finančné prostriedky vo výške 1 milióna 900-tisíc eur. Mesto Detva je zriaďovateľom štyroch materských škôl. Okrem školského zariadenia na Námestí SNP v starej časti mesta navštevujú deti aj tri škôlky na sídlisku.


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: TASR

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia