Život s malými deťmi je záhul: Mame pomôže jedine toto!

Život s malými deťmi
Ilustračné foto Gettyimages.com
Zdroj: gettyimages.com
2023-06-16 20:00:00 |

Moja poriadkumilovná priateľka má dve malé deti, veľký dom a veľkú záhradu. Navyše sa po materskej vracia k práci, hoci zatiaľ len z domu. Viem si predstaviť, aký je to záhul. Matka malých detí sa má vykašľať na upratovanie, varenie a pletie buriny - má spať!

Sprievodným znakom materstva je nekonečná únava. Keď sa moje deti udomácnili v škôlke a ja som začala chodiť do práce, zaspala som všade, kam som si sadla. Vodič autobusu ma budieval na konečnej, trpezlivá šéfka sa tvárila, že nevidí, ako spím za počítačom. Zato večer, keď som po celodennej šichte uložila teroristov do postieľok, bolo upratané a nachystané na zajtra, neľahla som si, ako mi diktoval rozum. Sadla som si za počítač a pracovala na živnostenských zákazkách. Do roka mi diagnostikovali vysoký tlak, hormonálnu nerovnováhu a diabetes.

Prečo sme my mamy také nerozumné? Pritom spánok je luxus, ktorého hodnotu si často uvedomíme až na materskej - takzvanej - dovolenke. Ak však deti úspešne spia, mama má konečne prevzácnu chvíľku pre seba. Možno aj pre manžela, na ktorého po celý deň nemá čas. Nenamietame proti intimite partnerov, ale potom spať! Mama potrebuje spať, nič iné jej nepomôže. Len odpočinutý človek môže ráno plnohodnotne naštartovať. Nevyspatý človek je mrzutý, roztržitý a vedci už dávno dokázali, že nedostatok spánku stojí za takmer všetkými civilizačnými chorobami.

Riešením môže byť jedna-dve hodiny, o ktoré ráno vstanete včaššie a venujete ich starostlivosti o seba, chlipkaním dobrej kávy či len relaxom. Vtedy nepracujte! Práca nie je zajac, neujde, počká na vás. Nie všetky sme však ranné vtáčatá, vstať o piatej nám robí problémy, a tak radšej potiahneme večer - až do polnoci. Rozličné spánkové štúdie pritom dokazujú, že pre organizmus je najdôležitejšia časť spánku práve tá medzi desiatou večer a polnocou. A na záver babský recept: Ak máte malé deti, ktoré zvyknú popoludní spávať, ľahnite si na hodinku s nimi. Vo vašej prítomnosti zaspia rýchlejšie a vy naberiete sily na zvyšok dňa. 


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: Najmama, Ľ. N., E. Š.

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia