Deti, ktoré dovŕšia 5 rokov koncom roka, nemusia od januára nastúpiť do škôlky

Deti, ktoré dovŕšia 514.02.2020 |

To znamená, že deti, ktoré dovŕšia päť rokov napríklad v októbri, v novembri alebo v decembri 2020, nemusia 1. januára 2021 nastúpiť do škôlky.

Vo videu na sociálnej sieti to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS).  "Tá povinnosť sa bude na ne vzťahovať až od septembra," povedala. Ako doplnila, tieto deti pôjdu v doterajšom režime, to znamená, že ako päťročné majú nárok byť v materskej škole, rovnako majú nárok, aby štát zaplatil tieto náklady, ale nevzťahuje sa na ne ešte povinnosť.

Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti bude platiť od 1. januára 2021. Z novely zákona o výchove a vzdelávaní, známeho ako školský zákon, musí každé dieťa pred nástupom do školy byť aspoň jeden rok zaškolené v materskej škole.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pre TASR uviedlo, že od zavedenia povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti očakáva zlepšenie výsledkov v národných testovaniach. Najväčším prínosom pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia bude podľa rezortu školstva povinná účasť na predprimárnom vzdelávaní pri rozvíjaní ich komunikačných kompetencií. 


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia