Máte doma predškoláka? Toto by ste mali o ňom vedieť

Máte doma predškoláka? Toto10.10.2017 |

Konečne je to obdobie za vami. Zbavili ste sa plienok, cumlíkov, fliaš, polepšil sa aj spánok a z drobca vám rastie veľké dieťa.

Doma máte predškoláka, nastala nová etapa života. Vaše dieťa dosiahlo nový životný míľnik. Ani sa nenazdáte a bude z neho školák. Viete, čo všetko dokážu päť až šesťročné deti, resp. čo by mali dokázať?

1. Sebadisciplína sa rozvíja medzi tretím a šiestym rokom života. Deti získavajú nad sebou kontrolu, vedia sa ovládať. Sú menej impulzívne, ľahšie sa im dá dohovoriť. Ešte stále sa však môže stať, že sa v reštaurácii budú hrať s vreckami cukru na stole a rozsypú ho. Pokoj, sú to deti.

2. Dočiahnu všade a vedia stlačiť všetky tlačidlá. V domácnosti vám chcú pomáhať. Veľký pokrok. No ešte stále nevedia zaspať bez svojho plyšového miláčika. Keď sa niekam zapatroší, je oheň na streche.

3. Väčšina šesťročných detí vie napísať svoje meno. Napriek tomu je úplne normálne, ak s čítaním začnú až v prvom ročníku.

4. V poslednom období veľa rodičov, ktorých deti dovŕšia šesť rokov v letných mesiacoch, žiada o odklad školskej dochádzky. Medzi hlavné dôvody patrí nezrelosť či hravosť. V niektorých prípadoch to naozaj pomôže, u iných je to zbytočné a v prvej triede sa nudia.

5. Nepanikárte, keď sa niekedy v noci pocikajú. Stáva sa to až 15 percentám detí. Zvážte návštevu lekára, ak sa to stane viac dní po sebe, mohlo by ísť o ochorenie mechúra alebo močových ciest.


Toto by malo zvládnuť päťročné dieťa


6. Ich kresby sú čoraz dôkladnejšie. Obrázky vyzerajú realisticky a mali by ste hneď vedieť identifikovať, o čo ide.

7. Prerušenie činnosti nie je už nepriateľ. Pamätáte sa na záchvaty hnevu, keď bol predškolák  menší, zažratý do hry a vy ste povedali, že treba ísť spať? Ráno sa už zase hral s niečím iným a na večernú hru zabudol. Teraz, keď má päť či šesť, po raňajkách sa vráti k činnosti, ktorú prerušil večer a pokračuje v nej, akoby sa nič nestalo.

8. Predškoláci si chcú vybrať oblečenie do škôlky sami. Obľúbené farby už viac nemusia byť obľúbené. Pripravte sa, že budú chcieť zmeniť šatník.

9. Šesťročné deti sú schopné naučiť sa deväť nových slov za deň, čo za rok predstavuje viac ako tri tisíc slov. Sú pripravené na školskú dochádzku.

10. Sú neskutočne zvedaví, stále sa na niečo pýtajú. Zaujíma ich teória vzniku vesmíru, ako vznikol človek, čo bolo prvé na svete. Informácie nasávajú ako špongie. Odpoveď chcú hneď a za ňou nasleduje ďalšie a ďalšie prečo?

Prečítajte si tiež:

Nevie sa predškolák zmestiť do kože? Týchto 20 stratégií zaberie

Správa sa vaše päťročné dieťa zrazu inak? Vieme prečo!

Praktický manuál: Toto by mal zvládať budúci prvák

 

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: pp

Ďalšie články

Diskusia